Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Filozofia antyku - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Antyk to okres, kiedy prężnie zaczęła rozwijać się filozofia. Człowiek zapragnął zinterpretować świat, nabrać świadomości o samym sobie i wiedzy o otoczeniu w jakim przyszło mu żyć. Wielu myślicieli próbowało dokonać analizy tych zagadnień i wyciągnąć z niej wnioski. Przyjrzyjmy się ich dokonaniom.

Sokrates mieszkał w starożytnych Atenach. Być może nie był to filozof w klasycznym tego słowa znaczeniu, ale jego poglądy odcisnęły wielkie piętno na następnych pokoleniach. W swojej działalności kierował się metodą akuszerską, kiedy to podczas dyskusji ze spotkanym człowiekiem uświadamiał mu jego stan wiedzy (a raczej niewiedzy). To on wprowadził pojęcie „cnoty”, jako doskonałości. Twierdził, że może osiągnąć ją tylko człowiek mądry, posiadający wiedzę i świadomie wybierający między dobrem a złem.

Kolejną ważną postacią w filozofii greckiej był Platon. Najbardziej znana z jego poglądów jest jaskinia platońska. Otóż uważał on, że świat doczesny jest odbiciem świata idealnego (tak jak ognisko w jaskini odbija na ścianach cienie postaci). Dlatego świat materialny uważał za zły, a jego postać idealną za dobra. Platon kontynuował pogląd Sokratesa o tym, że zło bierze się z niewiedzy. Jest on również autorem koncepcji czterech cnót...

Podobne wypracowania