Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Cierpienia młodego Wertera” jako powieść epistolarna

„Cierpienia młodego Wertera” to powieść napisana przez Goethego, którą opublikowano w 1774 r. Konstrukcja tego dzieła opiera się na listach pisanych przez tytułowego bohatera do Wilhelma, Lotty oraz Alberta.

Goethe nawiązał w ten sposób do „Nowej Heloizy” napisanej przez Jana Jakuba Rousseau w 1761. Jednak, o ile we wcześniejszym dziele mamy do czynienia z listami pisanymi przez dwójkę kochanków, to w „Cierpieniach młodego Wertera” poznajemy tylko te, które tworzy bohater. Różnica ta jest fundamentalna, ponieważ dzięki temu otrzymujemy głębszą analizę jego postaci. W korespondencji w bardzo barwny i szczegółowy sposób opisuje on swoje uczucia.

Cechą charakterystyczną powieści epistolarnej jest pierwszoosobowa narracja oraz rozbicie kompozycji na serię listów. Przez takie zabiegi środek ciężkości przesuwa się ku postaci głównego bohatera, z którego perspektywy poznajemy rzeczywistość. Poprzez analizę korespondencji możemy poznać portret psychologiczny jej twórcy, zagłębić się w jego przeżyciach. Taka forma miała także na celu zwiększenie autentyczności dzieła.

W „Cierpieniach młodego Wertera” bohater opisuje przyjacielowi swoją miłość do pięknej Lotty. Szybko okazuje się, że ma ona narzeczonego – Alberta. Werter początkowo godzi się z sytuacją, próbuje nawet zaprzyjaźnić się z tym mężczyzną. Jednak sytuacja zaczyna mu coraz bardziej doskwierać, wydaje się, że popada w obłęd. Jest coraz częstszym gościem w ich domu, mimo że Albert stara się ograniczyć te wizyty. Historia kończy się samobójstwem tytułowego bohatera.

W utworze znajdują się także listy pisane do Alberta i Lotty. Kobiecie opisywał swoje życie i tęsknotę, jaką do niej żywi. Mężczyźnie gratuluje natomiast nadchodzącego ślubu. Najważniejszy wydaje się być pożegnalny list do Lotty, w którym Werter informuje, że postanowił odejść z tego świata, by nie być przeszkodą w ich drodze do szczęścia. Prosi tylko o to, żeby czasem wspominała jego osobę.

„Cierpienia młodego Wertera” to powieść, w której warstwa fabularna jest mocno ograniczona. Poznajemy ją tylko dzięki korespondencji bohatera. Nacisk został położony raczej na jego osobowość oraz na uczucia przez niego doznawane.

Podobne wypracowania do „Cierpienia młodego Wertera” jako powieść epistolarna