Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

„Cierpienia młodego Wertera” jako powieść epistolarna

„Cierpienia młodego Wertera” to powieść napisana przez Goethego, którą opublikowano w 1774 r. Konstrukcja tego dzieła opiera się na listach pisanych przez tytułowego bohatera do Wilhelma, Lotty oraz Alberta.

Goethe nawiązał w ten sposób do „Nowej Heloizy” napisanej przez Jana Jakuba Rousseau w 1761. Jednak, o ile we wcześniejszym dziele mamy do czynienia z listami pisanymi przez dwójkę kochanków, to w „Cierpieniach młodego Wertera” poznajemy tylko te, które tworzy bohater. Różnica ta jest fundamentalna, ponieważ dzięki temu otrzymujemy głębszą analizę jego postaci. W korespondencji w bardzo barwny i szczegółowy sposób opisuje on swoje uczucia.

Cechą charakterystyczną powieści epistolarnej jest pierwszoosobowa narracja oraz rozbicie kompozycji na serię listów. Przez takie zabiegi środek ciężkości przesuwa się ku postaci głównego bohatera, z którego perspektywy poznajemy rzeczywistość. Poprzez analizę korespondencji możemy poznać portret psychologiczny jej twórcy, zagłębić się w jego przeżyciach. Taka forma miała także na celu zwiększenie autentyczności dzieła.

W „Cierpieniach młodego Wertera” bohater opisuje przyjacielowi swoją...

Podobne wypracowania