Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mitologia - antropologiczny charakter mitów

Antropologia jest nauką o człowieku, o jego rozwoju, cechach i zmienności na przestrzeni czasów. Okazuje się, że mitologię można traktować jako zbiór antropologicznych opowieści.

Mity ukazują historie o powstaniu człowieka i jego życiu na ziemi. To przecież jedno z najważniejszych zagadnień antropologii. Według mitologii człowiek został stworzony przez Prometeusza, który ulepił go z gliny pomieszanej z łzami. Bohater tak bardzo kochał ludzi, że poświęcił im swoje życie. Dał im ogień ze świętego rydwanu, nauczył mówić i pisać. Pokazał jak uprawiać ziemię i hodować zwierzęta. Inny mit opowiada o czterech wiekach w ludzkości, w czasie których ludzi stawali się coraz gorsi, więc za kare Dzeus zesłał na nich potem. Ważne jest jednak to, że obydwie wersje mitu wyjaśniają w jaki sposób człowiek znalazł się na świecie.

Bardzo ważne jest także miejsce ludzi na świecie i rola, jaką tam pełnili. Byli podporządkowani bogom, musieli spełniać ich rozkazy i nigdy się nie sprzeciwiać. A jednak to robili. W mitach widzimy obraz człowieka, który jest aktualny nawet w dzisiejszych czasach. Podlegamy jakiemuś prawo, mamy swoje obowiązki, przekonania i wiarę, ale często błądzimy i buntujemy się. Tak też postępowali ludzie starożytni, co widać w mitach. Natura człowieka mimo upływu czasu nie zmienia się, zawsze będzie mieć on swoje zalety ale też wady.

Mitologia ma antropologiczny charakter także dzięki bohaterom, o których opowiada. Są oni różni, jak to ludzi. Dobrzy, uczciwi, źli i chciwi. Okazuje się, że nawet w tak dawnych czasach znajdziemy pewne wzory zachowanie, które warto naśladować oraz te, które możemy potępić. Wspominany już Prometeusz był osobą o wielkim sercu, pragnącą zmienić świat na lepszy. Znamy też innych bohaterów, takich jak zakochanego w sobie chłopca o imieniu Narcyz, który całymi dniami podziwiał swoje odbicie w wodzie. Jego próżność była cechą negatywną i dzisiaj też spotykamy ludzi, dla których wygląd jest najważniejszy. Z mitów poznajemy też historię Syzyfa, plotkarza. Naraził się bogom, ponieważ wyjawił fakty, które miał zachować dla siebie. Został surowo ukarany. Wokół nas niemało jest plotkujących, nieliczących się z uczuciami innych ludzi. Jak więc widać mitologia opisuje szereg postaci, różniących się od siebie, pozytywnych i negatywnych. To ważne, bo przecież we wszystkich epokach i w każdym czasie ludzie byli właśnie tacy.

Mity ukazują także życie codzienne starożytnych ludzi i bogów. To, jak łączyli się w pary, zakładali rodziny, rodzili się i umierali. Sprawia to, że mitologia jest przede wszystkim szeregi opowiadań o ludziach i ich życiu.

Antropologiczny charakter mitów widać bardzo wyraźnie. W każdej historii poruszane są problemy dotykające ludzi na całym świecie.

Podobne wypracowania do Mitologia - antropologiczny charakter mitów