Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mitologia - antropologiczny charakter mitów

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Antropologia jest nauką o człowieku, o jego rozwoju, cechach i zmienności na przestrzeni czasów. Okazuje się, że mitologię można traktować jako zbiór antropologicznych opowieści.

Mity ukazują historie o powstaniu człowieka i jego życiu na ziemi. To przecież jedno z najważniejszych zagadnień antropologii. Według mitologii człowiek został stworzony przez Prometeusza, który ulepił go z gliny pomieszanej z łzami. Bohater tak bardzo kochał ludzi, że poświęcił im swoje życie. Dał im ogień ze świętego rydwanu, nauczył mówić i pisać. Pokazał jak uprawiać ziemię i hodować zwierzęta. Inny mit opowiada o czterech wiekach w ludzkości, w czasie których ludzi stawali się coraz gorsi, więc za kare Dzeus zesłał na nich potem. Ważne jest jednak to, że obydwie wersje mitu wyjaśniają w jaki sposób człowiek znalazł się na świecie.

Bardzo ważne jest także miejsce ludzi na świecie i rola, jaką tam pełnili. Byli podporządkowani bogom, musieli spełniać ich rozkazy i nigdy się nie sprzeciwiać. A jednak to robili. W mitach widzimy obraz człowieka, który jest aktualny nawet w dzisiejszych czasach. Podlegamy jakiemuś prawo, mamy swoje obowiązki, przekonania i wiarę, ale często błądzimy i buntujemy się. Tak też postępowali ludzie starożytni,...

Podobne wypracowania