Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Sławomir Mrożek „Tango” - „Tango” wobec twórczości Witkacego i Gombrowicza - opracowanie

Mrożek osadza swój dramat w kontekście współczesnej literatury. Sięga do motywów znanych z Wyspiańskiego, wyraźnie nawiązuje też do twórczości Witkacego i Gombrowicza. Dotyczy to nie tylko konkretnych motywów i symboli, ale także sposobu kreowania rzeczywistości oraz poruszanej tematyki. J. Kott, pisząc o związkach Mrożka z polską tradycją literacką, zauważa m.in.: „Z Witkacego jest w Tangu salon, rewolwer, drań w salonie i trupy w salonie. (...) Z Witkacego wywodzi się przeświadczenie, że artysta jest papierkiem lakmusowym swojego czasu”. Autor nawiązuje to do „Kurki wodnej” i „Szewców”, gdzie pojawiają się podobne elementy akcji oraz wizja roli artysty.

„Szewców” Witkacego i „Tango” Mrożka łączy też krytyczny obraz rewolucji i wprowadzonych przez nią rządów. Witkacy ukazuje trzy kolejne przewroty, najpierw rządy przejmuje Prokurator, który wyręcza się „Dziarskimi Chłopcami”; potem rewolucję wzniecają szewcy z Sajetanem na czele; a wreszcie ster rządów obejmuje Hiper-Robociarz oraz Towarzysze X i Y. Jest to metafora niepokojów społecznych, prowadzących do totalitaryzmu. Pierwszy przewrót to ruch faszystowski, zrodzony...

Podobne wypracowania