Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

William Szekspir „Hamlet”  - problematyka życia i śmierci w dramacie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Problem śmierci w „Hamlecie” ujęty jest na dwóch płaszczyznach - z jednej strony wydarzenia obfitują w śmierć i zbrodnię, z drugiej - refleksje Hamleta zawarte w monologach rozważają jej naturę. Dzięki temu dramat Szekspira nie jest prostą opowieścią o walce o władzę i o zemście, ale psychologicznym studium o życiu i śmierci.

Jeśli idzie o plan wydarzeń, śmierć pojawia się w nim od początku utworu i zbiera obfite żniwo w zakończeniu dramatu. Konflikt tragiczny zawiązuje się w chwili, gdy Hamlet poznaje prawdę o śmierci ojca. Okazuje się, że król padł ofiarą morderstwa. Jego duch żąda pomszczenia. Oczywiście za śmierć ojca zemsty musi dokonać syn. Przypomnijmy, że akcja toczy się w XI wieku, obowiązuje wtedy średniowieczny kodeks honorowy. Za pozbawienie życia obowiązuje kara... utraty życia. Zamordowanie króla jest świętokradztwem, podniesienie ręki na Bożego pomazańca - to coś więcej niż zwykłe morderstwo. Ta zbrodnia jest tym bardziej ohydna, że dokonał jej brat króla. Dodatkowo pamięć króla zostaje pokalana poprzez małżeństwo wdowy z zabójcą.

Mamy więc do czynienia z wyjątkowo ohydną zbrodnią, podstępnym mordem. Hamlet musi dokonać zemsty, by ocalić honor swój, swojej rodziny, ale też całej Danii. Zabójstwo...

Podobne wypracowania