Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wisława Szymborska „Portret kobiecy” - interpretacja i analiza wiersza

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Portret kobiecy” Szymborskiej napisany został wierszem wolnym bezrymowym. Nie wyróżniamy w nim podziału na strofy.

Treść wiersza jest zgodna z jego tytułem. Szymborska ukazuje nam w nim lakoniczny z pozoru, jednak w rzeczywistości bardzo głęboki wizerunek własnej płci, a również kobiecości jako takiej, w samej swojej istocie. Szymborska podkreśla niejednoznaczność tego, co kobiece, na sprzeczność, którą zauważyć można w portrecie kobiety.

Uderzająca w utworze jest obecność bardzo wielu zderzeń określeń oksymoronicznych. Już samo to określa pewną znaną cechę kobiecej natury: zmienność i wielość sprzeczności.

Szymborska opisuje archetypiczną kobietę jako równocześnie słabą i mocną. Obecne w niej sprzeczności są wyrazem zdolności do adaptacji. Wspomina autorka również bardzo istotną kwestię kobiecej emocjonalności (metafora zmiany koloru własnych oczu).

Poetka zwraca uwagę na dualizm kobiecości: zarówno w sferze codzienności, jak i emocji - a zwłaszcza erotyki. Kobieta może być jednocześnie świętą i ladacznicą.

Najciekawszym chyba punktem widzenia jest ten przyjęty przez Szymborską w końcowej części wiersza. Przedstawia ona kobiecość jako zdolność do pogodzenia wielu aspektów życia...

Podobne wypracowania