Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Gałczyński „Dlaczego ogórek nie śpiewa?” - interpretacja i analiza wiersza

Niewielki wiersz K. I. Gałczyńskiego „Dlaczego ogórek nie śpiewa” podzielony jest na cztery wersy, z których wers 1, 3 i 4 mają po czery wersy długości i charakteryzują się nieparzystymi rymami (abab), natomiast wers 2 ma trzy wersy długości (o schemacie aba).

Temat wiersza jest bardzo zabawny – autor zadaje w nim retoryczne pytania na temat kondycji ogórka. Zastanawia się, czy przypadkiem ogórek nie jest bytem wiecznie nieszczęśliwym, zamkniętym szczelnie w słoiku (a więc mamy do czynienia z ogórkiem kiszonym bądź konserwowym, co w pewien sposób przydaje wierszowi dodatkowego wymiaru komizmu), podczas gdy jego największym marzeniem jest śpiew. 

Gałczyński buduje swój utwór w sposób bardzo lakoniczny. Stosuje również formy deminutywne (zdrobnienia), takie jak „słoneczko” i „chmurka”, również wzmagajace komizm wiersza.

Ogórek jest przedmiotem nieożywionym, a już zwłaszcza ogórek kiszony. Gałczyński nadaje mu jednak wymiaru duchowości – ogórek nie tylko pragnie śpiewać jak skowronek, lecz przede wszystkim bardzo cierpi ze względu na niemożność spełnienia swego marzenia. Jego małe, zielone ciało zamknięte jest w słoiku i nikt nie domyśla się, jakie ogórek przeżywa katusze.

Wiersz Gałczyńskiego jest utworem zabawnym, choć sposób przedstawienia ogórka w pewnym sensie budzi w nas delikatne i zupełnie irracjonalne ukłucie współczucia. Nowe spojrzenie na ogórek może być katalizatorem nowego spojrzenia na całą otaczającą nas rzeczywistość, spojrzenia odmiennego od naszych utartych przyzwyczajeń.

Podobne wypracowania do Gałczyński „Dlaczego ogórek nie śpiewa?” - interpretacja i analiza wiersza