Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Idealna rodzina - opis

Żadna rodzina nie jest idealna, ponieważ nie istnieją idealni ludzie. Każdy z nas ma pewne wady, które nam samym często wydają się nieistotne, naszym bliskim potrafią jednak sprawić sporo przykrości. Każdy ma również inne oczekiwania wobec rodziny, inne będą więc wizje jej ideału.

Z całą pewnością można jednak stwierdzić, że dobra rodzina jest wspólnotą ludzi, którzy troszczą się o siebie nawzajem i zawsze gotowi są nieść sobie pomoc. Bliscy powinni być wobec siebie solidarni i lojalni, wspólnie rozwiązywać problemy i dbać o to, by wszyscy członkowie rodziny byli bezpieczni, spełnieni i zadowoleni z życia. Obowiązek opieki nie dotyczy więc jedynie relacji rodzic-dziecko, powinien działać również w drugą stronę, jak i pomiędzy samymi rodzicami czy rodzeństwem. Członek szczęśliwej rodziny powinien mieć poczucie, że w żadnej złej sytuacji życiowej nie zostanie sam, że nie ma takiego problemu, w którym jego bliscy nie chcieliby mu pomóc.

Powodzenie ukochanych ludzi powinno być nierozłącznym elementem szczęścia każdego członka rodziny z osobna, dlatego też, moim zdaniem, obowiązkiem rodziców wobec dzieci jest zapewnić im nie tylko bezpieczeństwo i dobre warunki bytu, ale również edukację, od której uzależniona będzie jakość ich dorosłego życia. Częstokroć wymaga to z ich strony różnego rodzaju poświęceń, ale skłonność do nich oznacza tę właśnie solidarność, którą uważam za jedną z cech dobrej rodziny. Z drugiej strony dzieci, które zdobyły dobrą pracę i poprawiły swój status materialny (z pomocą rodziców lub bez niej), powinny pamiętać o potrzebach bliskich, którym nie powiodło się tak dobrze. Innymi słowy – według mnie rodzina powinna funkcjonować jak jedno ciało, składające się z organów, które przejmują na siebie te obowiązki, jakich nie są w stanie wypełniać inne.

Rodzinę bliską ideału powinny także łączyć bezwzględna miłość i szacunek. Więzi rodzinne nie mogą zależeć od rozmaitych wydarzeń losowych, sukcesów jednego członka lub porażek innego. Relacje z ludźmi, których spotykamy na swej drodze, bywają bardzo niepewne i nietrwałe, dlatego przynajmniej rodzina powinna być ostoją w tej materii, grupą osób, która będzie obok nas zawsze i bez względu na wszystko. Każdy człowiek potrzebuje miejsca, do którego będzie mógł wrócić chociażby z drugiego końca świata; tym miejscem powinien być Dom, rozumiany jako miejsce u boku ukochanych ludzi.

Prawdziwa bliskość nie jest też moim zdaniem możliwa bez całkowitego, bezwzględnego zaufania. Wypływa ono ze świadomości, że swojej rodzinie można powiedzieć absolutnie wszystko, otrzymując w zamian zrozumienie i pomoc. Z drugiej strony całkowita szczerość daje naszym bliskim pewność, że pomagając nam postępują właściwie.

Idealna rodzina powinna także umieć spędzać ze sobą czas w sposób atrakcyjny dla wszystkich i czerpać z tego dużo radości. Dom marzeń to takie miejsce, w którym uwielbiamy przebywać i do którego zawsze wracamy z wielką ochotą.

Podobne wypracowania do Idealna rodzina - opis