Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Adam Mickiewicz „Sonety Krymskie” - „Żegluga” - interpretacja i analiza sonetu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Żegluga” to trzeci z wierszy wchodzących w skład „Sonetów krymskich”. Już jego pierwsze słowa świadczą o tym, iż jest nawiązaniem do poprzedniego - „Ciszy morskiej”.

Budowa utworu jest identyczna jak poprzedniego sonetu. Ponownie mamy dwie strofy liczące cztery wersy (każdy po 13 sylab) oraz następne dwie, na które składają się po trzy wersy (także po 13 sylab). Na początku pojawiają się rymy okalające, następnie każdy wers trzeciej strofy rymuje się ze swoim odpowiednikiem w czwartej.

„Szum większy, gęściej morskie snują się straszydła…” - te słowa odnoszą się do sytuacji przedstawionej w „Ciszy morskiej”. Jak widzimy, spokój został zakłócony, a morze z pięknej i spokojnej powierzchni zaczyna stawać się dynamiczną scenerią. W pierwszej strofie pojawia się opis zmiany stanu, kiedy to cisza zmienia się w ruch. „Szum”, „gotujcie się” - słowa te zapowiadają jakieś wydarzenia, które najwidoczniej się zbliżają. Nagle zaczyna dąć wiatr, okręt niczym koń zrywa się z wędzidła i zaczyna skakać po falach. Ulatuje gdzieś spokojny nastrój nieporuszonej tafli wody, pojawiają się gwałtowne fale, które miotają stateczkiem.

Dwie ostatnie...

Podobne wypracowania