Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Sienkiewicz „Potop” - bohaterowie fikcyjni i historyczni

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Henryk Sienkiewicz to mistrz kreowania postaci literackich. W powieści „Potop” autor umiejętnie przeplótł losy bohaterów fikcyjnych z losami historycznych postaci. Obydwa typy bohaterów biorą udział w autentycznych wydarzeniach, w wojnie polsko-szwedzkiej, trwającej w latach 1665-1660.

Przed rozpoczęciem pisania dzieła autor zapoznał się z wieloma źródłami historycznymi, by wiernie oddać życiorys każdej z realnych postaci występujących w powieści. Do najważniejszych bohaterów historycznych w „Potopie” należy Jan II Kazimierz Waza, król Polski, przyrodni brat Władysława IV Wazy. Żył on w latach 1609-1672. W czasie swojego panowania dowodził Polską podczas trzech groźnych wojen, w tym wojny polsko-szwedzkiej. Badacze historii, jak również Henryk Sienkiewicz, rządy króla ocenili bardzo surowo. Potępiali jego ucieczkę na Śląsk i rezygnację z dalszych walk o niepodległość Polski. Jednak autor „Potopu” nie zapomina o wielu zaletach króla. Podkreśla jego waleczność, sprawiedliwość i mądrość. Drugą ważną postacią, która brała udział w potopie szwedzkim, jest Karol X Gustaw, król Szwecji, dowódca wojsk szwedzkich podczas najazdu Szwedów na Polskę. Żył w...

Podobne wypracowania