Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Charles Baudelaire „Kwiaty zła” - cechy poetyki Baudelaire'a. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Charles Baudelaire był postacią niezwykle barwną. Poeta ten został zapamiętany jako prekursor symbolizmu. Z pewnością nie przesadzają ci, którzy twierdzą, iż zmienił on oblicze poezji – oddzielił ją od życia tłumu, wyzwolił od zadań, które były jej narzucane przez wieki.

Tom „Kwiaty zła” wydany został w roku 1857. Artysta długo zapowiadał jego pojawienie się. Kiedy został ukończony, wywołał skandal, a nawet zgorszenie. Poeta został postawiony przed sądem i skazany. Elementem kary było usunięcie sześciu ze stu utworów, które zdaniem władz obrażały moralność i dobry obyczaj.

Już sam tytuł tomu stanowi zapowiedź poetyki, którą poeta będzie w nim realizował. Kwiaty, które kojarzą nam się z pięknem i wartościami pozytywnymi, skonfrontowane – a w zasadzie zespolone – zostały ze złem, jasnym nośnikiem cech ujemnych. Takie też są utwory wchodzące w skład „Kwiatów zła”. Tak jak w wierszu „Padlina” – autor zestawia ze sobą piękno i brzydotę, młodość i witalność ze śmiercią i rozkładem. Epatowanie brzydotą, turpizm, budzenie odrazy, które miały wstrząsnąć czytelnikiem i skłonić go do refleksji, stanowiły dominantę estetyczną tomu. Poeta opisywał sceny makabryczne,...

Podobne wypracowania