Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Bolesław Prus „Antek” - charakterystyka Antka

Antek, Bolesław Prus, Prus, Bolesław Prus Antek, Jean-Baptiste Greuze

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jedną z ciekawszych i powszechnie znanych postaci w naszej literaturze jest Antek – bohater pozytywistycznej noweli Bolesława Prusa. Ten kilkunastoletni chłopak bardzo głęboko potrafi zapaść w pamięć, ponieważ jego życie dowodzi, jak wiele przeszkód musiały pokonywać na swojej drodze ówcześnie żyjące dzieci. Nie miały one szans na to, by chodzić do normalnej szkoły, zdobyć rzetelną wiedzę czy rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności. Antek podjął jednak wysiłek poprawy swojego losu i odważył się, by wyruszyć w wielki, nieznany świat.

Antek urodził się w małej wsi, w dolinie nad Wisłą. Był synem biednej, ale bardzo pracowitej kobiety. Już w wieku pięciu lat musiał paść świnie. Był bardzo żywym dzieckiem, ciekawym świata i nowości, wszędzie było go pełno, zadawał mnóstwo pytań, jednak ludzie wkoło byli zbyt zabiegani, by tracić czas na rozmowy z nim. Miał dwoje rodzeństwa: siostrę Rozalię oraz brata Wojtka. Ojciec dzieci zmarł przywalony w lesie drzewem. Od tej pory cały dom znajdował się na utrzymaniu matki.

Chłopak nie garnął się do pracy, wolał snuć rozmyślania nad tajemniczym wiatrakiem stojącym po drugiej stronie Wisły. Był zafascynowany nim do tego stopnia, że postanowił zobaczyć go z bliska. Przepłynął więc bez pozwolenia rzekę...

Podobne wypracowania