Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Ryszard Krynicki - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Ryszard Krynicki urodził się 28 czerwca 1943 roku w miejscowości Sankt Valentin, na terenie Austrii. Naukę rozpoczął w II Liceum Ogólnokształcącym w Gorzowie Wielkopolskim. Po zdaniu egzaminu dojrzałości podjął studia na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wiedzę z zakresu filologii polskiej zdobywał w latach 1961-1966.

Jeśli chodzi o jego działalność literacką, Krynicki debiutował oficjalnie w roku 1968 tomem „Pęd pogoni, pęd ucieczki”. On sam nie uznaje rangi tego wydarzenia. Mówi, że prawdziwym debiutem był jego następny tom poezji, z roku 1969, pt.: „Akt urodzenia”. W 1968 roku znalazł się w redakcji pisma „Nurt”. Od roku 1969 związany był z „Orientacjami”, a następnie ze „Studentem”, który wydawany był w Krakowie.

Zaliczany jest do twórców Nowej Fali. Związany był z poznańską grupą „Próby”. Był opozycjonistą niezgadzającym się z zastanym stanem rzeczy, a zwłaszcza – z władzą komunistyczną. Z tego powodu jego twórczość została ocenzurowana. Od roku 1978 do 1981 był współpracownikiem konspiracyjnego pisma „Zapis”. W roku 1975 Krynicki podpisał Memoriał 59, który sprzeciwiał się zmianom w konstytucji, które miały na celu zwiększenie zależności Polski od ZSRR.

Tuż przed transformacją ustrojową Ryszard i Krystyna Kryniccy założyli własne wydawnictwo – a5. Powstało ono w roku 1989, a od roku 1991 poeta prowadzi je wyłącznie z żoną. Niemalże równe dziesięć lat później przeprowadzili się do Krakowa, gdzie również przenieśli swoje wydawnictwo.

Poeta był laureatem Nagrody Fundacji Kościelskich w roku 1976 oraz Nagrody polskiej sekcji PEN Clubu. Obecnie zajmuje się tłumaczeniami poezji niemieckiej na język polski. Jak mówi, nie można zamówić u niego przekładów, gdyż tłumaczy wyłącznie to, co jest bliskie jego sercu lub napisane zostało przez osoby, z którymi łączy go przyjacielska więź. Swoich przekładów doczekali się tacy niemieccy twórcy jak Bertolt Brecht czy Nelly Sachs.

Podobne wypracowania