Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Postawy w wierszu Tadeusza Różewicza „Prawa i obowiązki” - opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Wiersz „Prawa i obowiązki” Tadeusza Różewicza dzieli się na dwie części, każda z nich zaczyna się podobnymi słowami: „Dawniej, kiedy nie wiem” i „lecz teraz kiedy teraz nie wiem” i broni odmiennych poglądów. „Dawniej” odnosi się do postawy buntu, niezgody na rzeczywistość, „teraz” to postawa pogodzenia się z losem, obojętność na nieszczęścia innych. Wiersz ma więc charakter polemiczny, jednak nie sugeruje wyraźnie, która postawa jest właściwa. Poeta unika moralizowania, pozostawia utwór bez komentarza, każąc czytelnikowi samodzielnie dokonać wyboru.

Obie postawy zostały zaprezentowane na przykładzie upadku Ikara. Ikar to wszak symbol młodzieńczego buntu, zachwytu światem i dążenia do wolności. Jednak brak rozwagi doprowadził go do tragedii, jak podaje mitologia młodzieniec poleciał zbyt blisko słońca, promienie stopiły wosk z jego skrzydeł, pióra się rozwiały, a nieszczęsny lotnik upadł na ziemię. Różewicz sięgnął po ten antyczny motyw nieprzypadkowo. On również pragnie zestawić dwie postawy wobec życia, jedną charakterystyczną dla Ikara, drugą dla rozsądnego Dedala. Ale wiersz został zainspirowany także późniejszym nawiązaniem do mitu, jakim jest obraz Pietera...

Podobne wypracowania