Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henri Matisse „Otwarte okno”- interpretacja, opis obrazu. Fowizm w malarstwie - cechy

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nazwa fowizmu odnosi się do francuskiego rzeczownika „les fauves” oznaczającego dosłownie „dzikie zwierzęta”, z jakimi francuski historyk sztuki, Louis Vauxcelles, porównał artystów wystawiających swoje prace w paryskim Salonie Jesiennym w 1905 roku. Takie zestawienie wynikało z abstrakcyjnych rozwiązań zastosowanych przez prekursorów fowizmu, którzy zrezygnowali z tradycyjnej kompozycji, przede wszystkim zaś z logicznego doboru barw. Nowy kierunek wypływał bowiem w dużej mierze z nurtu ekspresjonistycznego, który zakładał zerwanie z mimetyzmem sztuki na rzecz obrazowania jednostkowego wrażenia artysty, którego jedynym ograniczeniem miała być twórcza wyobraźnia. W odróżnieniu od kubizmu prace fowistyczne nie posuwały jeszcze zbyt daleko deformacji przedstawianych obiektów, całkowicie oderwany od natury pozostawał jednak dobór barw używanych w ich podstawowych, często jaskrawych i bardzo zdecydowanych odcieniach.

Za czołowego przedstawiciela fowizmu w malarstwie uważa się Henri’ego Matisse’a, jednego z uczestników wystawy w Salonie Jesiennym. Początkowo pozostawał on pod dużym wpływem francuskich impresjonistów, jednak na samym początku XX wieku opracował...

Podobne wypracowania