Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

George Orwell „Folwark zwierzęcy” - znaczenie tytułu powieści. Opracowanie

„Folwark zwierzęcy” to powieść paraboliczna. Bunt zwierząt na folwarku jest metaforycznym ukazaniem rewolucji październikowej i dojścia do władzy Józefa Stalina, a w szerszym kontekście przedstawieniem narodzin władzy totalitarnej. Istota paraboli polega na ukazaniu pewnych zjawisk pod płaszczykiem codziennych zdarzeń. Tytuł utworu odnosi się właśnie do tej warstwy dosłownej.

Akcja toczy się na folwarku, w którym władzę przejmują zwierzęta. Po przepędzeniu złego gospodarza są wolne i pracują tylko dla siebie, nie muszą już utrzymywać człowieka i jego rodziny. Jednak stan szczęścia nie trwa długo i stopniowo władzę przejmują świnie, które okazują się jeszcze bardziej bezwzględne niż pan Jones. Parabola Związku Radzieckiego jako folwarku zwierzęcego jest bardzo wyraźna. Analogia taka pociąga za sobą kolejne. Dotyczą one poszczególnych bohaterów, i tak na przykład w postaci Napoleona zobrazowany został Józef Stalin, a propagandzista Squealer to Mołotow. Już samo przedstawienie ich jako opasłych i przebiegłych knurów stanowi zabieg śmiały i obraźliwy. W sposób nie pozostawiający wątpliwości zostały też ukazane metody ich działania, stopniowe przejmowanie władzy absolutnej, dbanie o własne interesy kosztem narodu, bezwzględne eliminowanie przeciwników politycznych. 

Tytuł odnosi się więc się bezpośrednio do fabuły, ale ma znaczenie metaforyczne. Jednocześnie w pewien sposób naprowadza na ten trop odczytania „Folwarku zwierzęcego” jako paraboli politycznej. Oczywiście metafora ta jest raczej jasna i nie sprawia szczególnych trudności w jej odszyfrowaniu, ale tytuł wskazuje, że chodzi właśnie o przedstawione mechanizmy. Nie odnosi się ani do poszczególnych bohaterów, ani do przedstawionych zdarzeń, ale ogólnie do folwarku jako pewnej organizacji. Tym samym kieruje uwagę czytelnika na dzieje całej społeczności, całego gospodarstwa. To nie jest opowieść o charyzmatycznym przywódcy, uczciwym i pracowitym koniu, który pada ofiarą systemu czy o budowie wiatraka, to opowieść o wszystkich tych procesach.

Gdybyśmy chcieli odczytać tę metaforę, nazywając zjawiska po imieniu, tytuł utworu moglibyśmy odczytać jako „Związek Radziecki”, albo „Państwo Totalitarne”. Metafora folwarku z jednej strony wynikała z faktu cenzury, takiej krytyki nie można było głosić jawnie i bezpośrednio. Z drugiej zaś strony ukazanie mechanizmów władzy na neutralnym przykładzie zwierząt pozwala na jej bardziej ogólne odczytanie. Nawet jeśli autor opierał się głównie na doświadczeniach swojego narodu, podobne zjawiska miały miejsce w wielu krajach. „Folwark zwierzęcy” jest też przestrogą, mówiąca, że w sprzyjających okolicznościach, takie zdarzenia mogą mieć miejsce wszędzie.

Podobne wypracowania do George Orwell „Folwark zwierzęcy” - znaczenie tytułu powieści. Opracowanie