Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

George Orwell „Folwark zwierzęcy” - znaczenie tytułu powieści. Opracowanie

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

„Folwark zwierzęcy” to powieść paraboliczna. Bunt zwierząt na folwarku jest metaforycznym ukazaniem rewolucji październikowej i dojścia do władzy Józefa Stalina, a w szerszym kontekście przedstawieniem narodzin władzy totalitarnej. Istota paraboli polega na ukazaniu pewnych zjawisk pod płaszczykiem codziennych zdarzeń. Tytuł utworu odnosi się właśnie do tej warstwy dosłownej.

Akcja toczy się na folwarku, w którym władzę przejmują zwierzęta. Po przepędzeniu złego gospodarza są wolne i pracują tylko dla siebie, nie muszą już utrzymywać człowieka i jego rodziny. Jednak stan szczęścia nie trwa długo i stopniowo władzę przejmują świnie, które okazują się jeszcze bardziej bezwzględne niż pan Jones. Parabola Związku Radzieckiego jako folwarku zwierzęcego jest bardzo wyraźna. Analogia taka pociąga za sobą kolejne. Dotyczą one poszczególnych bohaterów, i tak na przykład w postaci Napoleona zobrazowany został Józef Stalin, a propagandzista Squealer to Mołotow. Już samo przedstawienie ich jako opasłych i przebiegłych knurów stanowi zabieg śmiały i obraźliwy. W sposób nie pozostawiający wątpliwości zostały też ukazane metody ich działania, stopniowe przejmowanie władzy absolutnej, dbanie o własne interesy kosztem narodu,...

Podobne wypracowania