Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Fra Angelico „Kazanie na Górze” - opis obrazu, interpretacja

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dzieło malarza religijnego wczesnego renesansu datowane jest na XIV wiek. Stanowi nawiązanie do biblijnej Ewangelii św. Mateusza, który opisuje Jezusa nauczającego swoich Apostołów. Historycy oceniają, że „Kazanie na Górze” zostało wygłoszone przez Chrystusa około roku 30 n.e. Prawdopodobnie miało miejsce na tzw. Górze Błogosławieństw, która znajdowała się na północnym brzegu Jeziora Genezaret, w pobliżu Kafarnaum. To jedno z najistotniejszych wydarzeń w historii chrześcijaństwa, ponieważ w kazaniu swym Jezus stworzył etyczne podstawy chrześcijaństwa. Mówił w nim między innymi o Ośmiu Błogosławieństwach, tłumaczył przykazania, opowiadał również o miłości do nieprzyjaciół.

Na pierwszym planie obrazu Fra Angelico widzimy Zbawiciela w otoczeniu uczniów. Jezus ubrany jest w kolorową, niebiesko-różową szatę. Nad głową ma złota aureolę z czerwonymi promieniami, podkreślającymi jego boskość. Dłoń Jezusa jest uniesiona – gest ten symbolizuje nauczanie oraz błogosławieństwo dla zgromadzonych. Poniżej Jezusa siedzą Apostołowie, skupieni wokół swego Pana. Pozy ich ciał wskazują na zainteresowanie i jednocześnie wyciszenie. Mężczyźni również ubrani są w kolorowe szaty: niebieskie,...

Podobne wypracowania