Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leszek Miller - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Leszek Cezary Miller to polski polityk, prezes Rady Ministrów.

Urodził się 3 lipca 1946 roku w Żyrardowie. Ukończył szkołę zawodową, a następnie podjął pracę w Zakładach Przemysłu Lniarskiego w Żyrardowie, kontynuując naukę wieczorowo w Technikum Elektroenergetycznym. Służył także na okręcie podwodnym ORP Bielik. Po odbyciu służby wojskowej rozpoczął swoją działalność polityczną jako działacz PZPR. Ukończył studia politologiczne w 1978 roku w partyjnej Wyższej Szkole Nauk Społecznych. 

Był I sekretarzem Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Skierniewicach w 1986 roku. Następnie awansował na sekretarza Komitetu Centralnego PZPR i wrócił do Warszawy w 1988. W tym samym roku został także członkiem Biura Politycznego Komitetu Centralnego PZPR. W 1989 roku brał udział w obradach Okrągłego Stołu.

Po rozpadzie PZPR został współzałożycielem ugrupowania SdRP, w którym pełnił wiele funkcji: sekretarza generalnego, następnie wiceprzewodniczącego oraz od 1997 przewodniczącego. W latach 1991-2005 był posłem na sejm od I-IV kadencji powołanym z Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Był powiązany ze sprawą „moskiewskiej pożyczki”, której istotne fakty zostały ujawnione w 1991 roku.

Leszek Miller sprawował wiele ważnych...

Podobne wypracowania