Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Prezydent Hoover - charakterystyka prezydentury Herberta Hoovera. Opracowanie

Herbert Hoover był amerykańskim politykiem i 31 prezydentem kraju, w latach 1929-1933. Zanim jednak zajął fotel prezydencki, Herbert Hoover był przewodniczącym Amerykańskiej Administracji Pomocy, która nie tylko wspierała społeczeństwo polskie po zakończeniu I wojny światowej (np. paczki z żywnością dla polskich dzieci), ale też pomagała mieszkańcom Ukrainy w czasie wielkiego głodu w latach 20. Bezpośrednio przed wybraniem Hoovera na prezydenta USA, zajmował on stanowisko sekretarza handlu.

W 1929 r. odbyły się wybory prezydenckie, które uczyniły Herberta Hoovera prezydentem w bardzo ciężkich dla Stanów Zjednoczonych czasach – czasach Wielkiego Kryzysu, który wybuchł już za kadencji prezydenta i trwał jeszcze po jej zakończeniu. Herbert Hoover, działacz Partii Republikańskiej, zwyciężył swojego przeciwnika – demokratę Alfreda E. Smitha – 58% większością głosów.

Wielki Kryzys, przez większość badaczy określany największą zapaścią gospodarczą XX wieku, wybuchł w 1929 r. Gwałtowna i głęboka recesja gospodarki w szybkim tempie dotknęła praktycznie wszystkie dziedziny  życia społecznego – od rolnictwa po różne gałęzie przemysłu i usługi. Z dnia na dzień następował bardzo znaczny spadek produkcji przemysłowej, co spowodowało duży wzrost bezrobocia, sięgającego w szczytowym okresie ok. 30%.

Prezydent Hoover od początku próbował podejmować działania, które mogłyby ograniczyć negatywne efekty kryzysu, np. zdecydował się na podniesienie ceł w celu ochrony gospodarki krajowej. Niestety, decyzja ta wpłynęła na jeszcze większe ograniczenie handlu i pogłębienie sytuacji kryzysowej. Innym działaniem mającym ograniczyć kryzys było podniesienie podatków i poprzez wydatki pomocowe zwiększanie deficytu budżetowego.

W czasie prezydentury Hoovera w sferze stosunków międzynarodowych Stany Zjednoczone angażowały się w politykę Ameryki Południowej – doszło m.in. do mediacji między Chile i Peru, Hoover rozpoczął także działalność, która w przyszłości będzie nazywana „polityką dobrego sąsiedztwa” – zaczął on wycofywać wojska amerykańskie z Haiti i Nikaragui. Co więcej, w kwestii zajęcia przez Japonię chińskiej Mandżurii – Hoover ogłosił, że Stany Zjednoczone nie uznają terenów zagarniętych siłą.

Herbert Hoover ubiegał się o drugą kadencję w wyborach 1933 r., jednakże przegrał z kandydatem demokratów – Franklinem Delano Rooseveltem.

Podobne wypracowania do Prezydent Hoover - charakterystyka prezydentury Herberta Hoovera. Opracowanie