Włodzimierz Cimoszewicz - biografia, życiorys
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Włodzimierz Cimoszewicz to polski polityk, prawnik, były wiceprezes Rady Ministrów, minister sprawiedliwości, prezes Rady Ministrów, marszałek Sejmu.
Urodził się 13 września 1950 roku w Warszawie gdzie ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego; następnie uzyskał stopień doktora nauk prawnych w 1978. Po studiach pracował na stanowiskach uniwersyteckich, otrzymał także stypendium fundacji Fulbrighta na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku.
Swoją karierą polityczną zapoczątkował jako członek Związku Młodzieży Socjalistycznej(1968- 1973) i Zrzeszenia Studentów Polskich. W latach 1971- 1990 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Został posłem na Sejm kontraktowy w 1989 roku.
Podczas pierwszych demokratycznych wyborów w Polsce w 1990 roku zajął 4 miejsce jako kandydat na prezydenta. Przewodniczył Parlamentarnemu Klubowi Lewicy Demokratycznej w latach 1990-1991, należał także do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (1992- 1996). W czasie trwania rządów Waldemara Pawlaka był wiceprezesem Rady Ministrów, ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym. W 1995 roku otrzymał stanowisko wicemarszałka Sejmu. Następnie na 2 miesiące po uzyskaniu przez Aleksandra Kwaśniewskiego urzędu Prezydenta RP został przewodniczącym Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego. W 1996 roku otrzymał funkcję przewodniczącego Komitetu Integracji Europejskiej, którą pełnił do października 1997.
Jako sygnatariusz obok premiera podpisywał w imieniu Polski Traktat o Przystąpieniu Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej 16 kwietnia 2003 roku w Atenach. Włodzimierz Cimoszewicz został trzecim z kolei marszałkiem Sejmu IV kadencji 5 stycznia 2005 wyniku rezygnacji Józefa Oleksego z urzędu marszałka Sejmu. Został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu „Za Zasługi dla Litwy” w 2005 roku, otrzymał również Order Zasługi Republiki Francuskiej i Greckiej.
W 2005 roku ogłosił swój start w wyborach prezydenckich. Po ogłoszeniu kandydatury wezwano go przed komisję śledczą ds. PKN Orlen. Śledczy złożyli do prokuratury doniesienia o możliwości przestępstwa w odniesieniu o zeznania Anny Jaruckiej i to wpłynęło na rezygnację z kandydowania Cimoszewicza na urząd prezydencki14 września 2005 roku.
Podobne wypracowania do Włodzimierz Cimoszewicz - biografia, życiorys
- Stanisław Cat-Mackiewicz - biografia, życiorys
- Edward Osóbka-Morawski - biografia, życiorys
- Józef Cyrankiewicz - biografia, życiorys
- Piotr Jaroszewicz - biografia, życiorys
- Mieczysław Rakowski - biografia, życiorys
- Czesław Kiszczak - biografia, życiorys
- Ryszard Kukliński - zdrajca czy bohater? Rozprawka
- Jan Olszewski - biografia, życiorys
- Waldemar Pawlak - biografia, życiorys
- Józef Oleksy - biografia, życiorys
- Leszek Miller - biografia, życiorys
- Marek Belka - biografia, życiorys
- Donald Tusk - biografia, życiorys
- Leonid Kuczma - biografia, życiorys
- Asif Ali Zardari - prezydent Asif Ali Zardari - biografia, życiorys
- Edvard Beneš - prezydent Benesz - biografia, życiorys
- Tomasz Arciszewski (premier) - biografia, życiorys
- Prezydent Hoover - charakterystyka prezydentury Herberta Hoovera. Opracowanie
- PRL - Prezydent w PRL - historia, uprawnienia, funkcje
- Prezydent Raczkiewicz - charakterystyka prezydentury Władysława Raczkiewicza. Opracowanie