Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Włodzimierz Cimoszewicz - biografia, życiorys

Włodzimierz Cimoszewicz to polski polityk, prawnik, były wiceprezes Rady Ministrów, minister sprawiedliwości, prezes Rady Ministrów, marszałek Sejmu. 

Urodził się 13 września 1950 roku w Warszawie gdzie ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego; następnie uzyskał stopień doktora nauk prawnych w 1978. Po studiach pracował na stanowiskach uniwersyteckich, otrzymał także stypendium fundacji Fulbrighta na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku. 

Swoją karierą polityczną zapoczątkował jako członek Związku Młodzieży Socjalistycznej(1968- 1973) i Zrzeszenia Studentów Polskich. W latach 1971- 1990 należał do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Został posłem na Sejm kontraktowy w 1989 roku. 

Podczas pierwszych demokratycznych wyborów w Polsce w 1990 roku zajął 4 miejsce jako kandydat na prezydenta. Przewodniczył Parlamentarnemu Klubowi Lewicy Demokratycznej w latach 1990-1991, należał także do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (1992- 1996). W czasie trwania rządów Waldemara Pawlaka był wiceprezesem Rady Ministrów, ministrem sprawiedliwości i prokuratorem generalnym. W 1995 roku otrzymał stanowisko wicemarszałka Sejmu. Następnie na 2 miesiące po uzyskaniu przez Aleksandra Kwaśniewskiego urzędu Prezydenta RP został przewodniczącym Komisji Konstytucyjnej Zgromadzenia Narodowego. W 1996 roku otrzymał funkcję przewodniczącego Komitetu Integracji Europejskiej, którą pełnił do października 1997. 

Jako sygnatariusz obok premiera podpisywał w imieniu Polski Traktat o Przystąpieniu Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej 16 kwietnia 2003 roku w Atenach. Włodzimierz Cimoszewicz został trzecim z kolei marszałkiem Sejmu IV kadencji 5 stycznia 2005 wyniku rezygnacji Józefa Oleksego z urzędu marszałka Sejmu. Został odznaczony Krzyżem Wielkim Orderu „Za Zasługi dla Litwy” w 2005 roku, otrzymał również Order Zasługi Republiki Francuskiej i Greckiej.

W 2005 roku ogłosił swój start w wyborach prezydenckich. Po ogłoszeniu kandydatury wezwano go przed komisję śledczą ds. PKN Orlen. Śledczy złożyli do prokuratury doniesienia o możliwości przestępstwa w odniesieniu o zeznania Anny Jaruckiej i to wpłynęło na rezygnację z kandydowania Cimoszewicza na urząd prezydencki14 września 2005 roku. 

Podobne wypracowania do Włodzimierz Cimoszewicz - biografia, życiorys