Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mieczysław Rakowski - biografia, życiorys

Mieczysław Rakowski to wieloletnim redaktor czasopisma „Polityka”, premier z okresu PRL oraz ostatni sekretarz PZPR. Z zawodu był dziennikarzem i historykiem. 

Rakowski urodził się 1 grudnia 1926 roku w Kowalewku w Wielkopolsce. Pracował jako robotnik w Zakładach Naprawczych Tabory Kolejowe w Poznaniu. Był oficerem Ludowego Wojska Polskiego. Studia ukończył w 1955 roku w Warszawie, zrobił doktorat z nauk historycznych. Od 1946 roku był członkiem Polskiej Partii Robotniczej i PZPR. Od 1957 roku pracował w KC PZPR w Warszawie. Był związany z pismem „Po Prostu” jako następca, a następnie redaktor naczelny. 

Był posłem na sejm w okresie 1972 do 1989.W 1975 roku został członkiem Komitetu Centralnego PZPR. W okresie rządów generała Jaruzelskiego był wicepremierem i przewodniczącym Komisji Rady Ministrów ds. Dialogu ze Związkami Zawodowymi. Został mianowany na wicemarszałka w sejmie PRL w 1988 roku. Rząd Rakowskiego dążył do reform gospodarczych, wprowadził ustawę o komercjalizacji niektórych przedsiębiorstw. 

W 1989 roku objął funkcję pierwszego sekretarza KC PZPR, doprowadzając do jego rozwiązania w 1990 roku. W 1993 zarzucono mu przestępstwo; usunął się z życia politycznego i nie brał udziału w debatach. Od 2003 do 2004 roku prowadził program na stacji TVP 3, do której zapraszał postaci z okresu PRL-u. Zmarł w 2008 roku na raka. 

Podobne wypracowania do Mieczysław Rakowski - biografia, życiorys