Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Józef Cyrankiewicz - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Józef Cyrankiewicz - działacz socjalistyczny i komunistyczny, wieloletni premiera RP i PRL (1947-1952 i 1954-1970) oraz przewodniczący Rady Państwa (1970-1972).Należał do władz PPS i PZPR. 

Urodził się 23 kwietnia 1911 r. w Toruniu, zmarł w 20 stycznia 1989 r. Pochodzenie Cyrankiewicza nie jest do końca wyjaśnione. Według jednych źródeł był synem fabrykanta pochodzenia żydowskiego, natomiast inne stwierdzają, że był synem endeckiego działacza w Galicji. Po maturze w 1930 r. wstąpił na ochotnika do Szkoły Podchorążych Rezerwy Artylerii gdzie zdobył stopień podporucznika rezerwy. W 1931 r. rozpoczął studnia na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, których nie ukończył. Zafascynowany działalnością społeczną związał się z ruchem socjalistycznym. Działał w PPS i Związku Niezależnej Młodzieży Socjalistycznej. 

Podczas II wojny światowej uczestniczył w kampanii wrześniowej oraz działalności konspiracyjnej na terenach RP. W kwietniu 1941 r. został schwytany przesz Gestapo za zorganizowanie odbicia z ich rąk Jana Karskiego. Od roku 1942 znajdował się w niemieckim obozie koncentracyjnym w Auschwitz, gdzie uczestniczył w tamtejszym ruchach oporu, choć istnieją niepotwierdzone źródła, które podejrzewają go...

Podobne wypracowania