Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Marek Belka - biografia, życiorys

Marek Belka to polski polityk, ekonomista i urzędnik w międzynarodowym instytucji finansowej. Był ministrem finansów,premierem od 2 maja 2004 roku do 31 października 2005 roku. Obecnie jest prezesem Narodowego Banku Polskiego. Belka urodził się 9 stycznia 1952 roku w Łodzi. Ukończył tam studia w Katerze Ekonomii na Uniwersytecie Łódzkim. W 1978 obronił doktorat, a w 1986 habilitację. Od 1986 roku współpracuje z Instytutem Nauk Ekonomicznych Polskiej Ekonomii.

Przebywał również na stażu na Uniwersytecie Columbia i Uniwersytecie w Chicago. Opublikował około 100 książek, które zawierają tematykę polityki antyinflacyjnej w krajach rozwijających się. W okresie PRL był członkiem wielu organizacji, jak np. Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej. Był związany z SLD, do partii należał do 2005 roku. Był Ministrem Przekształceń Własnościowych i Centralnych Urzędzie Planowania oraz konsultantem Banku Światowego. Został doradcą ekonomicznym byłego prezydenta - Aleksandra Kwaśniewskiego. 

W rządzie Cimoszewicza pełnił funkcję ministra finansów. W październiku wybrano go na wicepremiera i ministra finansów w rządzie Leszka Millera. Wprowadził podatek od dochodów kapitałowych, który był nazywany „podatkiem Belki”. W 2003 roku był szefem koalicji Rady Koordynacji Międzynarodowej w Iraku. 

Od listopada 2003 do kwietnia 2004 był dyrektorem ds. polityki gospodarczej w Tymczasowych Władzach Koalicyjnych w Iraku. W kwietniu mianowano go następcą Leszka Milera. Aleksander Kwaśniewski powołał go na Prezesa Rady Ministrów i dokonał zaprzysiężenia gabinetu, lecz nie uzyskał w sejmie wotum zaufania.

11 czerwca 2004 roku prezydent po raz drugi desygnował i powołał Marka Belkę na premiera. 27 grudnia 2005 został mianowany na stanowisko sekretarza wykonawczego Komisji Gospodarczej ONZ ds. Europy. 27 maja 2010 roku Bronisław Komorowski ogłosił go prezesem NBP.

Podobne wypracowania do Marek Belka - biografia, życiorys