Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Marek Belka - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Marek Belka to polski polityk, ekonomista i urzędnik w międzynarodowym instytucji finansowej. Był ministrem finansów,premierem od 2 maja 2004 roku do 31 października 2005 roku. Obecnie jest prezesem Narodowego Banku Polskiego. Belka urodził się 9 stycznia 1952 roku w Łodzi. Ukończył tam studia w Katerze Ekonomii na Uniwersytecie Łódzkim. W 1978 obronił doktorat, a w 1986 habilitację. Od 1986 roku współpracuje z Instytutem Nauk Ekonomicznych Polskiej Ekonomii.

Przebywał również na stażu na Uniwersytecie Columbia i Uniwersytecie w Chicago. Opublikował około 100 książek, które zawierają tematykę polityki antyinflacyjnej w krajach rozwijających się. W okresie PRL był członkiem wielu organizacji, jak np. Związek Socjalistycznej Młodzieży Polskiej. Był związany z SLD, do partii należał do 2005 roku. Był Ministrem Przekształceń Własnościowych i Centralnych Urzędzie Planowania oraz konsultantem Banku Światowego. Został doradcą ekonomicznym byłego prezydenta - Aleksandra Kwaśniewskiego. 

W rządzie Cimoszewicza pełnił funkcję ministra finansów. W październiku wybrano go na wicepremiera i ministra finansów w rządzie Leszka Millera. Wprowadził podatek od dochodów kapitałowych, który był nazywany „podatkiem...

Podobne wypracowania