Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Donald Tusk - biografia, życiorys

Donald Franciszek Tusk to polski polityk, prezes Rady Ministrów.

Urodził się 22 kwietnia w Gdańsku. Studiował historię na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Już jako student brał udział w tworzeniu Studenckiego Komitetu Solidarności, współtworzył Niezależne Zrzeszenie Studentów w Gdańsku. Za działalność opozycyjną pozbawiono go pracy w państwowej firmie. Pracował przez 7 lat w spółdzielni „Świetlik” założonej przez Macieja Płażyńskiego.

Przyczynił się do założenia Kongresu Liberalno-Demokratycznego a w 1991 został jego przewodniczącym. Stał się jednym z inicjatorów koalicji składającej się z siedmiu ugrupowań politycznych powołującej rząd Hanny Suchockiej. W wyniku połączenia KLD z Unią Demokratyczną w 1994 roku stał się jednym z wiceprzewodniczących powstałej Unii Wolności. Był założycielem Platformy Obywatelskiej w 2001 wraz z Andrzejem Olechowskim i Maciejem Płażyńskim a od 2003 pełni funkcję przewodniczącego PO.

W 2005 roku po raz pierwszy ubiegał się o urząd Prezydenta RP lecz sprawa biografii dziadka Donalda Tuska- Józefa stała się kontrowersyjna w czasie kampanii wyborczej. Józef Tusk jako obywatel III Rzeszy zgłosił się jako ochotnik do Wermachtu jednakże te źródła informacji stały się błędne. Donald Tusk przeszedł do II tury wyborów uzyskując prawie 46% poparcia ale przegrał wybory z Lechem Kaczyńskim. Po przegranych wyborach pozostał liderem swojej partii a następnie objął urząd przewodniczącego klubu parlamentarnego PO. Od 2005 roku posiada udział członkowski w Komisji Łączności z Polakami za granicą. W 2007 w wyborach parlamentarnych uzyskał najlepszy indywidualny wynik w historii wyborów do Sejmu w III RP- ok. 47% wszystkich głosów w okręgu warszawskim.

Po decyzji zarządu krajowego PO o kandydaturze na stanowisko Prezesa Rady Ministrów Donald Tusk otrzymał 9 listopada 2007 roku od prezydenta Lecha Kaczyńskiego akt desygnacji na premiera i został zaprzysiężony na Prezesa Rady Ministrów.

Donald Tusk otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień, m.in. Nagrodę Kisiela (2002), Krzyż Wielki Orderu Słońca Peru (2008), Wiktora 2007 jako Najpopularniejszy polityk, a w 2010 zdobył Nagrodę Karola Wielkiego oraz Nagrodę im. Vaszka i Anny Marii Popek. 

Podobne wypracowania do Donald Tusk - biografia, życiorys