Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Donald Tusk - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Donald Franciszek Tusk to polski polityk, prezes Rady Ministrów.

Urodził się 22 kwietnia w Gdańsku. Studiował historię na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Gdańskiego. Już jako student brał udział w tworzeniu Studenckiego Komitetu Solidarności, współtworzył Niezależne Zrzeszenie Studentów w Gdańsku. Za działalność opozycyjną pozbawiono go pracy w państwowej firmie. Pracował przez 7 lat w spółdzielni „Świetlik” założonej przez Macieja Płażyńskiego.

Przyczynił się do założenia Kongresu Liberalno-Demokratycznego a w 1991 został jego przewodniczącym. Stał się jednym z inicjatorów koalicji składającej się z siedmiu ugrupowań politycznych powołującej rząd Hanny Suchockiej. W wyniku połączenia KLD z Unią Demokratyczną w 1994 roku stał się jednym z wiceprzewodniczących powstałej Unii Wolności. Był założycielem Platformy Obywatelskiej w 2001 wraz z Andrzejem Olechowskim i Maciejem Płażyńskim a od 2003 pełni funkcję przewodniczącego PO.

W 2005 roku po raz pierwszy ubiegał się o urząd Prezydenta RP lecz sprawa biografii dziadka Donalda Tuska- Józefa stała się kontrowersyjna w czasie kampanii wyborczej. Józef Tusk jako obywatel III Rzeszy zgłosił się jako ochotnik do Wermachtu jednakże te źródła...

Podobne wypracowania