Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Leonid Kuczma - biografia, życiorys

Leonid Kuczma to ukraiński polityk, premier w latach 1992-1993 i prezydent w latach 1994-2005. Kuczma urodził się 9 sierpnia 1938 roku w Czajkyne. Jego ojciec zginął na froncie. Kuczma uzyskał tytuł inżyniera na uniwersytecie w Dniepropetrowsku, a następnie uzyskał tytuł kandydata nauk technicznych. Pracował w biurze projektowym w Piwdenne, gdzie zdobył nagrody państwowe za osiągnięcia w dziedzinie techniki rakietowej. Był kierownikiem w Bajkonur, z którego wystrzelono radzieckie rakiety kosmiczne. 

W okresie 1981-1991 był członkiem komitetu centralnego partii komunistycznej Ukraińskiej SRR. Uzyskał mandat poselski do Rady Najwyższej Ukrainy, pełnił funkcję premiera Ukrainy w latach 1992-1993. W 1994 roku wziął udział w wyborach prezydenckich, wygrał pokonując Leonida Krawczuka. Polityka Leonida Kuczmy to działania mające na celu wzmocnienie narodowej tożsamości Ukrainy oraz reformy gospodarcze. Polityk dążył do uzyskania jak największego wsparcia z krajów Europy Zachodniej. 

Podobno, Kuczma był odpowiedzialny za zniknięcie Georgija Gongadze, który został zamordowany we wrześniu 2000 roku. Zostały ujawnione taśmy, które były dowodem tego, iż prezydent dążył do usunięcia z życia społecznego tego dziennikarza. Stało się to początkiem akcji społecznej „Ukraina bez Kuczmy”, która miała miejsce w centrum Kijowa. 

Popularność prezydenta malała z każdym dniem. Kuczma był popierany przez Aleksandra Kwaśniewskiego, który wyrażał sympatię dla prezydenta Ukrainy. Zgodnie z postanowieniami konstytucji ukraińskiej, prezydencki mandat Kuczmy został zakończony 31 października 2004 r. 

Podobne wypracowania do Leonid Kuczma - biografia, życiorys