Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Józef Oleksy - biografia, życiorys

Józef Oleksy to polski polityk, były premier i dwukrotny Marszałek Sejmu. 

Urodził się 22 czerwca 1946 roku w Nowym Sączu. Studiował na Wydziale Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. Po studiach pracował jako wykładowca Szkoły Głównej Handlowej, a obecnie jest wykładowcą i dziekanem na Wydziale Stosunków Międzynarodowych Akademii Finansów.

Brał czynny udział w działalności politycznej PRL. W latach 1968-1990 był członkiem PZPR - jako sekretarz komitetu uczelnianego, osoba kierująca biurem Centralnej Komisji Rewizyjnej oraz I sekretarz Komitetu Wojewódzkiego w Białej Podlaskiej (1987-1989). Należał także do zarządu głównego Socjalistycznego Związku Studentów Polskich a w 1989 pełnił funkcję ministra- członka Rady Ministrów ds. współpracy ze związkami zawodowymi. 

W 1990 założył Socjaldemokrację RP, gdzie był przewodniczącym a w 1999 został jednym z przedstawicieli Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W 2004 roku sprawował funkcję posła do Parlamentu Europejskiego. W latach 1993-1995 oraz w 2004 pełnił urząd Marszałka Sejmu lecz w wyniku nieprawomocnego wyroku sądu lustracyjnego I instancji podał się do dymisji i 5 stycznia 2005 roku został odwołany. Był ministrem spraw wewnętrznych i wicepremierem w rządzie Leszka Millera w 2004 roku. W 2003 roku był laureatem Mistrza Mowy Polskiej, został nagrodzony Medalem Zasłużonym dla Tolerancji.

Józef Oleksy został oskarżony przez sąd lustracyjny o tajną współpracę z Agenturalnym Wywiadem Operacyjnym. W wyniku zaistniałej sprawy Oleksy złożył kasację do Sądu Najwyższego, który jednak 31 stycznia 2007 roku umorzył sprawę uznając działanie Oleksego „w wyniku błędu”. W 2007 roku zostały opublikowane fragmenty nagrań wypowiedzi byłego premiera, w których Oleksy wypowiadał się negatywnie o Aleksandrze Kwaśniewskim, Wojciechu Olejniczaku i Jerzym Szmajdzińskim.

Podobne wypracowania do Józef Oleksy - biografia, życiorys