Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Stanisław Mikołajczyk - biografia, życiorys

Stanisław Mikołajczyk to polski polityk, przywódca Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz poseł na Sejm II RP. Po zakończeniu II wojny światowej był posłem do Krajowej Rady Narodowej oraz wicepremierem. Mianowano go ministrem rolnictwa w Tymczasowym Rządzie Jedności Narodowej. 

Mikołajczyk urodził się 18 listopada 1901 roku w Dorsten-Holsterhausen w Westfalii, zaś zmarł 13 grudnia 1966 roku w Waszyngtonie. Uczestniczył w powstaniu w Wielkopolsce oraz w wojnie polsko-boleszewickiej. Był członkiem Polskiego Stronnictwa Ludowego Piast od 1922 roku i członkiem Rady Naczelnej w latach 1930-1931. Mikołajczyk był prezesem Wielkopolskiego Związku Młodzieży Wiejskiej oraz posłem na sejm w okresie 1930-1935. 

W kampanii wrześniowej uczestniczył w wojnie obronnej, a po klęsce wyjechał do Francji, a następnie do Wielkiej Brytanii. Był wicepremierem w okresie 1940-1943, a od lipca 1943 do listopada 1944 był premierem Rzeczpospolitej Polskiej na Uchodźstwie. 

Podczas rządów w Londynie dążył do uzyskania porozumienia z ZSRR dotyczącego polskiej granicy wschodniej i z PKWN-em. Na wieść o decyzji w sprawie granicy wschodniej na spotkaniu wielkiej trójki w Teheranie złożył dymisję. Kolejnym premierem został Tomasz Arciszewski. 

W czerwcu 1945 roku Mikołajczyk uczestniczył w konferencji moskiewskiej w sprawie utworzenia Tymczasowego Rządu Jedności Narodowej. Po konferencji w Jałcie przystąpił do TRJN jako minister rolnictwa i wicepremier. Został przywódcą PSL i posłem do KRN. 

W 1947 roku odbyły się wybory parlamentarne, Mikołajczyk przegrał i zagrożony aresztowaniem, uciekł do USA. Do śmierci pozostał poza granicami kraju, został pozbawiony obywatelstwa polskiego przez sejm RP.Różnice zdań i poglądów między Mikołajczykiem a komunistami sprawiły, że stał się wrogiem, musiał do końca życia przebywać na wygnaniu. 

Mikołajczyk zmarł na emigracji w Waszyngtonie. Ciało przywieziono do Polski i pochowano na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan w Poznaniu. W 2000 roku został uhonorowany Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. 

Podobne wypracowania do Stanisław Mikołajczyk - biografia, życiorys