Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

August Zaleski - biografia, życiorys

August Zaleski był polskim politykiem, dyplomatą, działaczem społecznym, pełnił także honorową funkcję Prezydenta Polski na Uchodźstwie i działał w masonerii.

Augusta Zaleski urodził się w 1883 r. w Warszawie. Studia ukończył na uniwersytecie w Londynie (London School of Economics), a następnie podjął pracę w tym mieście – prowadził m.in. wykłady z języka polskiego. W czasie I wojny światowej miał za zadanie przekonanie rządów państw ententy, że działania Piłsudskiego są skierowane szczególnie przeciwko Rosji i mają na celu jedynie utworzenie niepodległej Polski, a nie przeciw Brytyjczykom czy Francuzom.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości August Zaleski był dyplomatą na placówkach, m.in. w Grecji i Włoszech, współpracował także z Ligą Narodów. Kiedy zwolennicy Piłsudskiego zdobyli władzę w wyniku przewrotu majowego (1926 r.), August Zaleski zasiadał we wszystkich formułowanych przez nich rządach, aż do roku 1932, jako minister spraw zagranicznych. Co więcej, w latach 1928-1935 był także Senatorem II RP. Do II wojny światowej pełnił funkcję prezesa Rady Naczelnej Banku Handlowego w Warszawie.

Po wybuchu drugiej wojny światowej August Zaleski przedostał się do Francji, gdzie został ministrem spraw zagranicznych rządu...

Podobne wypracowania