Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

August Zaleski - biografia, życiorys

August Zaleski był polskim politykiem, dyplomatą, działaczem społecznym, pełnił także honorową funkcję Prezydenta Polski na Uchodźstwie i działał w masonerii.

Augusta Zaleski urodził się w 1883 r. w Warszawie. Studia ukończył na uniwersytecie w Londynie (London School of Economics), a następnie podjął pracę w tym mieście – prowadził m.in. wykłady z języka polskiego. W czasie I wojny światowej miał za zadanie przekonanie rządów państw ententy, że działania Piłsudskiego są skierowane szczególnie przeciwko Rosji i mają na celu jedynie utworzenie niepodległej Polski, a nie przeciw Brytyjczykom czy Francuzom.

Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości August Zaleski był dyplomatą na placówkach, m.in. w Grecji i Włoszech, współpracował także z Ligą Narodów. Kiedy zwolennicy Piłsudskiego zdobyli władzę w wyniku przewrotu majowego (1926 r.), August Zaleski zasiadał we wszystkich formułowanych przez nich rządach, aż do roku 1932, jako minister spraw zagranicznych. Co więcej, w latach 1928-1935 był także Senatorem II RP. Do II wojny światowej pełnił funkcję prezesa Rady Naczelnej Banku Handlowego w Warszawie.

Po wybuchu drugiej wojny światowej August Zaleski przedostał się do Francji, gdzie został ministrem spraw zagranicznych rządu Władysława Sikorskiego. Ze względu jednak na sposób negocjowania przez premiera układu Sikorski-Majski (z pominięciem ministra spraw zagranicznych) – w 1941 r. podał się do dymisji.

Bardzo ważnym momentem biografii Augusta Zaleskiego jest objęcie przez niego urzędu Prezydenta RP na Uchodźstwie w 1947 roku. Wywołało to pewne kontrowersje, ponieważ wcześniej przewidzianym kandydatem poprzedniego prezydenta – Władysława Raczkiewicza – był Tomasz Arciszewski. Ostatecznie jednak środowiska emigracyjne zaakceptowały Augusta Zaleskiego na stanowisku prezydenta. Zaleski piastował urząd prezydencki do końca 7-letniej kadencji, po czym przedłużył ją na czas nieokreślony.

Decyzja Zaleskiego stała się powodem powstania tzw. Rady Trzech, czyli organu egzekutywy opozycyjnego wobec prezydenta. Zaleski pozostał Prezydentem RP na Uchodźstwie do swojej śmierci w 1972 r. Jako swojego następcę wskazał Stanisława Ostrowskiego.

Podobne wypracowania do August Zaleski - biografia, życiorys