Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Kazimierz Sabbat - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Kazimierz Sabbat był politykiem polskim działającym na emigracji, przedostatnim Prezydentem RP na Uchodźstwie.

Urodził się on w 1913 r. w Bielinach Kapitulnych, w 20-leciu międzywojennym działał w harcerstwie, w 1939 r. ukończył prawo na Uniwersytecie Warszawskim. Po wybuchu drugiej wojny światowej, a właściwie po wkroczeniu do Polski Armii Czerwonej wraz z innymi żołnierzami ewakuował się do Węgier, gdzie zostali internowani. Z Węgier udało się mu przedostać do Francji, gdzie początkowo służył w marynarce wojennej, a następnie w Brygadzie Zmotoryzowanej gen. Stanisława Maczka. Po odniesieniu ran, udało mu się przedostać do Wielkiej Brytanii.

Kazimierz Sabbat w 1940 r. organizował emigracyjne struktury harcerstwa polskiego, a 3 lata później zajmował stanowisko kierownicze Naczelnego Związku Harcerstwa Polskiego na Czas Wojny i wszystkich pozostałych grup harcerskich pozostających poza granicami kraju. Na początku lat 40. zajmował się także opieką nad polskimi osieroconymi dziećmi transportowanymi z terenów Związku Radzieckiego do m.in. Iranu i Afryki – opiekę i wychowanie zapewniały im tworzone drużyny harcerskie.

Po zakończeniu działań wojennych Kazimierz Sabbat nie popierał współpracy premiera Mikołajczyka z komunistami. Jednocześnie...

Podobne wypracowania