Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Wojna domowa w Grecji - przebieg. Wojna domowa w Grecji 1946-1949

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Uznaje się, że wojna domowa w Grecji rozgrywała się w dwóch fazach. Pierwsza faza konfliktu to działania od grudnia 1944 r. do stycznia 1945 r.. Druga część wojny domowej toczyła się w latach 1946–1949.

Podczas okupacji niemiecko-włoskiej Grecji największe wpływy w podziemiu greckich formacji konspiracyjnych zdobył Narodowy Front Wyzwolenia (EAM) wraz z podporządkowaną mu Narodową Ludową Armią Wyzwoleńczą (ELAS). We wrześniu 1944 r. wojska niemieckie rozpoczęły ewakuację z Grecji, w listopadzie tego samego roku opuściły kraj. Wcześniej – w maju 1944 r. – w Bejrucie odbyło się spotkanie, na którym zebrali się przedstawiciele wszystkich greckich formacji politycznych oraz ugrupowań ruchu oporu. Na spotkaniu ustalono, że zostanie utworzony Rząd Jedności Narodowej, w jego skład mieli także wejść komuniści. Nowemu rządowi, wedle ustaleń, miały się podporządkować wszystkie zbrojne ugrupowania konspiracyjne.

Komuniści nie odgrywali w rządzie większego znaczenia, na 24 stanowiska ministerialne obsadzili 6. Nie wszyscy komuniści akceptowali ustalenia z Bejrutu. W Komunistycznej Partii Grecji (KKE) walczyły ze sobą dwa stronnictwa – pierwsze dążyło do przejęcia władzy drogą demokratyczną, druga grupa opowiadała się za rozwiązaniami siłowymi....

Podobne wypracowania