Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Konwencje - Konwencja Alvenslebena - cel, treść, skutki

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Konwencja Alvenslebena to tajny protokół podpisany pomiędzy Rosją i Prusami w Petersburgu. Podpisanie miało miejsce 6 kwietnia 1863 roku, czyli – jak łatwo zauważyć – niedługo po wybuchu powstania styczniowego na ziemiach Polski. Związek ten nie jest przypadkowy, gdyż konwencja ta dotyczyła właśnie tłumieniu narodowych dążeń Polaków. Nazwa konwencji pochodzi zaś od nazwiska generała pruskiego – Gustawa von Alvenslebena.

Układ, o którym mowa, zainicjowały Prusy, a dokładnie – ówczesny kanclerz Otto von Bismarck, który obawiał się, że powstanie to rozprzestrzeni się również na terytorium Prus i już 30 stycznia zaproponował stronie rosyjskiej rozpoczęcie negocjacji o wzajemnej pomocy. Kolejnym powodem była chęć rozbicia rosyjsko-francuskiego układu o wzajemnej współpracy.

Zgodnie z konwencją Alvenslebena, armia rosyjska mogła przekraczać terytorium pruskie, by móc skutecznie tłumić powstanie, jak również – w drugą stronę – armia niemiecka mogła przekraczać granicę wschodnią. Bez wątpienia była to jedna z najlepszych decyzji politycznych „Żelaznego Kanclerza”. Niektórzy Niemcy byli przeciwni temu posunięciu uważając, że Polska stanowi zabezpieczenie przez...

Podobne wypracowania