Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Władysław Raczkiewicz - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Władysław Raczkiewicz był polskim politykiem, działaczem społecznym, a w czasie wojny pełnił funkcję Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie, którą przejął od internowanego w Rumunii prezydenta Ignacego Mościckiego, w 1939 r.

Władysław Raczkiewicz urodził się w gruzińskiej miejscowości Kutaisi w 1885 r. Rodzina Raczkiewiczów mieszkała w Gruzji z powodu uczestnictwa dziadka Władysława w powstaniu styczniowym – został on wywieziony na Syberię, jednak dalszą część kary mógł odbywać właśnie w Gruzji.

Raczkiewicz uczył się w gimnazjum w Twerze, a następnie ukończył prawo na uniwersytecie w Dorpacie. Przed wybuchem pierwszej wojny światowej odbywał praktyki prawnicze w Mińsku. W czasie I wojny światowej Raczkiewicz mocno angażował się w działalność wojskową i społeczną – działał w Sztabie Frontu Zachodniego armii rosyjskiej, a od 1917 r. uzyskał stanowisko prezesa Naczelnego Polskiego Komitetu Wojskowego, następnie również prezesa Rady Naczelnej Polskich Sił Zbrojnych w Kijowie.

Dwudziestolecie międzywojenne to czas dynamicznej kariery politycznej Władysława Raczkiewicza, który pełnił m.in. funkcje: zastępcy Komisarza Generalnego Ziem Wschodnich, delegata przy rządzie Litwy Środkowej, ministra spraw wewnętrznych...

Podobne wypracowania