Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

NAM - Ruch Państw Niezaangażowanych - działalność, kompetencje, członkowie Ruchu

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

NAM – Non-Aligned Movement, czyli Ruch Państw Niezaangażowanych – to blok złożony z ponad stu neutralnych krajów. Powstał na przełomie lat 40. i 50. XX wieku jako odpowiedź na panującą wówczas zimną wojnę. Świat starano się podzielić na dwa obozy – kapitalistyczny, proamerykański blok zachodni oraz socjalistyczny, proradziecki blok wschodni. Każda ze stron starała się zjednać sobie państwa, które nie przynależały do żadnego z bloków. W ten sposób powstał tak zwany „trzeci świat”, termin dziś błędnie używany w celu określenia niskiego poziomu rozwoju krajów afrykańskich.

Proces tworzenia organizacji zapoczątkował Jawaharlal Nehru – ówczesny premier Indii (które uzyskały niepodległość w roku 1947). Pomysł ruchu oparł na przesłaniu Mahatmy Gandhiego – twórcy, między innymi, idei pacyfizmu.

Należy pamiętać, że czasy powojenne to postęp dekolonizacyjny, dzięki któremu setki państw uzyskały niepodległość. Właśnie te kraje miały największy problem z zaangażowaniem w zimną wojnę. Stany Zjednoczone i ZSRR starały się przeciągnąć poszczególne państwa na swoją stronę, te jednak miały o wiele większy problem. Podległość kolonialna sprawiła, że były one słabo rozwinięte...

Podobne wypracowania