Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Alcide de Gaspari - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Alcide De Gasperi (ur. 3 kwietnia 1881 w Piave Tesino, zm. 19 sierpnia 1954 w Sella de Valsugana) - włoski dziennikarz, publicysta, polityk chrześcijańskiej demokracji, jeden z Ojców zjednoczonej Europy.

Urodzony jako poddany austriacki, we Włoszech Habsburgów, studiował w Wiedniu, filozofie i literaturę. Po uzyskaniu doktoratu w roku 1905, założył Katolicki Akademicki Związek Młodzieży Włoskiej, a następnie współpracował z kilkoma pismami i był posłem parlamentu austriackiego w Insbrucku. Po zakończeniu I wojny światowej wydawał dziennik „Il Nuowvo Trentino” i związany był z chrześcijańsko-demokratyczną Włoska Partią Ludową, z ramienia której, w 1921 r. zasiadł w parlamencie włoskim.

Był głęboko wierzącym katolikiem i jawnie bronił swoich przekonań. „Bądźcie najpierw katolikami, a potem Włochami!” - mówił. Jego początkowo ugodowe stanowisko wobec rodzącego się faszyzmu, zmieniło się radykalnie wraz z zamordowaniem socjalistycznego posła G. Mateottiego. Wkrótce, swój sprzeciw zademonstrował podczas tzw. Aventino, bojkotu prac parlamentarnych przez posłów centrum i lewicy, którzy na znak protestu opuścili salę obrad. Za antyfaszyzm spotkały go represje: w 1926 r. zakazano mu...

Podobne wypracowania