Margaret Thatcher - biografia, życiorys
JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!
- 4914 wypracowanie - Język polski
- 1594 wypracowanie - WOS
- 2021 wypracowanie - Historia
- 787 wypracowanie - Religia
- 528 wypracowanie - Język angielski
- 58 wypracowanie - Język niemiecki
Margaret Thatcher urodziła się dnia 13 października 1925 roku w miejscowości Grantham. Ojciec przyszłej pani premier był sklepikarzem i pastorem w kościele metodystów. Młoda Margaret rozpoczęła naukę w gimnazjum w Kesteven. Edukację kontynuowała w Somerville College, a następnie na uniwersytecie w Oxfordzie, gdzie rozpoczęła studia w roku 1944.
Po ich zakończeniu, jako wykwalifikowany chemik, podjęła pracę najpierw w firmie British Xylonite, a następnie Lyons and Co. W roku 1951 Thatcher wstąpiła w związek małżeński z Denisem Thatcherem. W tym samym roku startowała w wyborach do parlamentu. Dwa lata później pani polityk uzyskała wykształcenie prawnicze, aby móc ubiegać się o miejsce w palestrze angielskiej, co było pomysłem jej męża.
W roku 1954 Thatcher po raz kolejny wystartowała w wyborach parlamentarnych. Również i tym razem nie uzyskała wystarczającej ilości głosów. Pięć lat później zasiadła w Izbie Gmin. Od roku 1966 zajmowała inne ważne stanowisko. Była członkiem gabinetu cieni, który podlegał resortowi skarbu. Cztery lata później „żelazna dama” objęła funkcję ministra edukacji. Po czterech latach otrzymała stanowisko ministra środowiska, we wspomnianym wcześniej gabinecie cieni.
Rok 1979 stanowił prawdziwy przełom w karierze politycznej Thatcher. Została ona bowiem premierem Wielkiej Brytanii. Dnia 4 maja utworzyła swój rząd. Podczas swojej kadencji angażowała się w sprawy konfliktów zbrojnych na świecie. W kraju nie miała dużego poparcia społeczeństwa. Wzrastało bezrobocie, budżet przeznaczony na edukację był zmniejszany, a przez kraj przechodziły fale strajków niezadowolonych obywateli, którzy sprzeciwiali się podnoszeniu podatków, które pani premier wprowadzała sukcesywnie w życie. To tylko niektóre powody, przez które Thatcher nie była najbardziej popularnym i lubianym politykiem Wielkiej Brytanii. Niemniej jednak była ona jednym z najdłużej piastujących swój urząd premierów w kraju.
W trakcie jej kadencji, w roku 1982 dnia 2 kwietnia, rozpoczęła się walka o Falklandy. Premier zareagowała bardzo szybko i dzięki zbrojnej interwencji przeciwko argentyńskim wojskom udało się uratować terytorium należące do Anglii.
Thatcher miała wielu przeciwników. Dnia 12 października 1984 roku miał miejsce zamach na jej życie. Tymczasowa Irlandzka Armia Republikańska podłożyła bombę w hotelu, w którym premier przebywała i miała wygłosić przemówienie. Również w tym roku polityk odbyła podróż do Chin. Hongkong uzyskał miano „Specjalnego Regionu Administracyjnego”, w którym władze chińskie zobowiązały się nie ingerować w jego gospodarkę.
Od roku 1988 Thatcher angażowała się w sprawy związane z ekologią. Dwa lata później utworzyła Hadley Center badające klimat.
Dnia 22 listopada 1990 roku Margaret Thatcher zakończyła kadencję na stanowisku premiera i wstąpiła do Partii Konserwatywnej. Dwa lata później otrzymała tytuł baronowej i zasiadła w Izbie Lordów.
Swoje losy opisała Thatcher w pamiętnikach. Pierwszy tom nosi tytuł „Droga do władzy”, a drugi „Lata spędzone na Downing Street”.
Podobne wypracowania do Margaret Thatcher - biografia, życiorys
- Philippe Petain - biografia, życiorys
- Condoleezza Rice - biografia, życiorys
- Nicolas Sarkozy - biografia, życiorys
- Heraklit z Efezu - poglądy, filozofia. Heraklityzm
- Nelson Mandela - biografia, życiorys
- Silvio Berlusconi - biografia, życiorys
- Leszek Balcerowicz - biografia, życiorys
- Jadwiga Staniszkis - biografia, życiorys
- Janusz Palikot - biografia, życiorys
- Janusz Kochanowski - biografia, życiorys
- Henryk Sienkiewicz „Z pamiętnika poznańskiego nauczyciela” - streszczenie noweli
- Henryk Sienkiewicz „Krzyżacy” - Czy Jurand ze Spychowa jest postacią tragiczną?
- Religie w Europie - opracowanie tematu
- List św. Jakuba - streszczenie, interpretacja
- Międzynarodowy Fundusz Walutowy - geneza, historia, cele, udział Polski
- Polityka równowagi - definicja. Polityka równowagi Piłsudskiego - opracowanie
- Polityka otwartych drzwi - opracowanie. Polityka otwartych drzwi w Chinach
- Paul Evdokimov - biografia, dokonania
- Powołanie - definicja, opis, przykłady: powołanie Abrahama, powołanie zakonne
- Alcide de Gaspari - biografia, życiorys