Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Margaret Thatcher - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Margaret Thatcher urodziła się dnia 13 października 1925 roku w miejscowości Grantham. Ojciec przyszłej pani premier był sklepikarzem i pastorem w kościele metodystów. Młoda Margaret rozpoczęła naukę w gimnazjum w Kesteven. Edukację kontynuowała w Somerville College, a następnie na uniwersytecie w Oxfordzie, gdzie rozpoczęła studia w roku 1944.

Po ich zakończeniu, jako wykwalifikowany chemik, podjęła pracę najpierw w firmie British Xylonite, a następnie Lyons and Co. W roku 1951 Thatcher wstąpiła w związek małżeński z Denisem Thatcherem. W tym samym roku startowała w wyborach do parlamentu. Dwa lata później pani polityk uzyskała wykształcenie prawnicze, aby móc ubiegać się o miejsce w palestrze angielskiej, co było pomysłem jej męża.

W roku 1954 Thatcher po raz kolejny wystartowała w wyborach parlamentarnych. Również i tym razem nie uzyskała wystarczającej ilości głosów. Pięć lat później zasiadła w Izbie Gmin. Od roku 1966 zajmowała inne ważne stanowisko. Była członkiem gabinetu cieni, który podlegał resortowi skarbu. Cztery lata później „żelazna dama” objęła funkcję ministra edukacji. Po czterech latach otrzymała stanowisko ministra środowiska, we wspomnianym wcześniej gabinecie cieni.

Rok...

Podobne wypracowania