Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Janusz Palikot - biografia, życiorys

Janusz Palikot urodził się 26 października 1964 roku w Biłgoraju, jako syn Czesławy i Mariana. Polityk rozpoczął studia na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, jednak studiów tych nie ukończył. W roku 1987 przeniósł się na Uniwersytet Warszawski, gdzie uczył się na Wydziale Filozofii.

Już jako student Palikot podejmował próby rozwinięcia własnej działalności gospodarczej. Trudnił się głównie sprzedażą skrzyń do przewozu wina. Firma, którą wtedy założył, nosiła nazwę AKT. Po ukończeniu nauki rozpoczął prace w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN. Myślał nawet o doktoracie, lecz nie ukończył pisania pracy, a później całkowicie porzucił ów zamiar.

Palikot, choć znany jako polityk, jest również przedsiębiorcą. W roku 1995 założył firmę Kram, którą przekształcono w spółkę Ambra. Kilka lat później powstała spółka Jabłonna. Swoim przemyśleniom biznesmen dał upust w książce, którą napisał wspólnie z Krzysztofem Obłójem, pt.: „Myśl o nowoczesnym biznesie”, wydanej w roku 2002.

Jeśli idzie o karierę polityczną, Janusz Palikot w roku 2005 wstąpił do Platformy Obywatelskiej, a następnie został wybrany posłem na sejm. Dwa lata później również zasiadł w sejmowej ławie. Został Przewodniczącym Nadzwyczajnej Komisji „Przyjazne Państwo”. Do sierpnia roku 2010 był wiceprzewodniczącym PO. Zrezygnował z członkostwa w owym klubie dnia 2. października tego samego roku. Utworzył „Ruch Poparcia Palikota” oraz Ruch Poparcia, którego formalne zarejestrowanie datuje się na 22 października 2010 roku.

Janusz Palikot pierwszy raz w związek małżeński wstąpił w roku 1988. Wybranką jego serca była Maria Nowińska. Z tego związku polityk ma dwóch synów – Emila i Aleksandra. Drugą jego żoną została Monika Kubat, z którą Palikot ma dwoje dzieci – córkę Zofię i syna Franciszka.

Palikot jest autorem takich pozycji jak: „Poletko Pana P.”, „Pop-polityka”, „Płoną Koty w Biłgoraju”.

Podobne wypracowania do Janusz Palikot - biografia, życiorys