Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Pepin Mały - biografia, życiorys

Dokładna data narodzin Pepina Krótkiego nie jest znana. Miało to miejsce, prawdopodobnie, w roku 714 w miejscowości Jupille. Jego ojcem był Karol Młot, a matką Rotruda. Już od młodych lat pełnił on ważne funkcje na dworze swego władcy. Był między innymi majordomem Neustrii oraz Burgundii. Służbę tą pełnił przez dziesięć lat, od roku 741 do 751. W tym samym czasie, od roku 747, był również majordomem Austrazji. Stanowiska te objął po śmierci swego ojca – Karola.

W okresie, kiedy przypadło żyć Pepinowi, panowała dynastia Franków. Nie zadowalały go piastowane stanowiska ani godności, które już uzyskał. Chciał pełnej władzy nad krajem. Osiągnął swój cel w roku 751, kiedy to zorganizował zamach stanu na ówcześnie panującego Childeryka III. Akcja przebiegła zgodnie z planem. Papież Zachariasz poparł kandydaturę Pepina i już w październiku tegoż roku został on konsekrowany na króla. Od tej pory można mówić o dynastii Karolingów, z której wywodził się Karol Wielki. Choć rozporządzeniem papieża królem mógł zostać ten, kto aktualnie sprawuje władzę, Pepin obawiał się, że z braku przynależności do rodu Franków jego autorytet może zostać podważony. Jednakże już kolejny papież namaścił go na władcę. Stefan III udzielił mu sakramentu dnia 28 lipca 754. Od tej pory Pepin mógł niepodzielnie sprawować władzę.

Stosunki z papiestwem w owym czasie były bardzo ważne. Jak widać, patriarcha Kościoła mógł wpływać na wybór władcy poprzez wyrażenie akceptacji lub jej braku. Nie była to jednak pomoc bezinteresowna. Pepin zobowiązał się do wspierania stolicy apostolskiej w przypadku najazdu Longobardów. Już w roku 754 nowy władca miał okazję wykazać się i odwdzięczyć swemu dobroczyńcy. Pokonał Longobardów, ci dwa lata później ponownie napadli na Stolicę Piotrową. Również i tym razem odniósł zwycięstwo.

Związki Pepina z papiestwem były bardzo silne. Zaowocowały nie tylko zbrojnym wsparciem, jakiego udzielał mu władca. Karoling wydał również rozporządzenie, aby utworzyć państwo kościelne, które miało nosić nazwę Patrimonium Sancti Petri. Co ciekawe, przetrwało ono do wieku XIX.

Pepin Krótki, zwany również Małym, zmarł dnia 24 września 768 roku w miejscowości Saint-Denis.

Podobne wypracowania do Pepin Mały - biografia, życiorys