Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Pepin Mały - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Dokładna data narodzin Pepina Krótkiego nie jest znana. Miało to miejsce, prawdopodobnie, w roku 714 w miejscowości Jupille. Jego ojcem był Karol Młot, a matką Rotruda. Już od młodych lat pełnił on ważne funkcje na dworze swego władcy. Był między innymi majordomem Neustrii oraz Burgundii. Służbę tą pełnił przez dziesięć lat, od roku 741 do 751. W tym samym czasie, od roku 747, był również majordomem Austrazji. Stanowiska te objął po śmierci swego ojca – Karola.

W okresie, kiedy przypadło żyć Pepinowi, panowała dynastia Franków. Nie zadowalały go piastowane stanowiska ani godności, które już uzyskał. Chciał pełnej władzy nad krajem. Osiągnął swój cel w roku 751, kiedy to zorganizował zamach stanu na ówcześnie panującego Childeryka III. Akcja przebiegła zgodnie z planem. Papież Zachariasz poparł kandydaturę Pepina i już w październiku tegoż roku został on konsekrowany na króla. Od tej pory można mówić o dynastii Karolingów, z której wywodził się Karol Wielki. Choć rozporządzeniem papieża królem mógł zostać ten, kto aktualnie sprawuje władzę, Pepin obawiał się, że z braku przynależności do rodu Franków jego autorytet może zostać podważony. Jednakże już kolejny papież namaścił go...

Podobne wypracowania