Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

William Nelson - biografia, życiorys

William Nelson urodził się dnia 30 kwietnia 1933 roku w miejscowości Abbott, w stanie Teksas. Rodzicami Nelsona byli Maryle Marie i Ira Doyle. Jednakże to nie dzięki nim młody Willie rozpoczął swoją karierę muzyczną. Pierwszym kontaktem z muzyką były lekcje, które wykupili mu dziadkowie. Od razu dało się zauważyć, że chłopak ma talent. Niedługo po rozpoczęciu prywatnych zajęć zaczął pisać i komponować swoje pierwsze utwory. Trzy lata po rozpoczęciu nauki został przyjęty do jednego z miejscowych zespołów, w którym grał na gitarze. Nie porzucił swojej pasji i kontynuował ją w szkole średniej, kiedy to pracował w lokalnym radiu.

W roku 1951 Nelson ukończył naukę w szkole średniej w swoim rodzinnym mieście – Abbott. Tym samym rozpoczął nowy etap w życiu. Wstąpił w szeregi United States Air Force. Niestety z przyczyn zdrowotnych musiał odejść ze służby już dziewięć miesięcy po jej rozpoczęciu. Nelson musiał znaleźć dla siebie inne zajęcie. Tak więc zaczął studia na uniwersytecie Baylor, gdzie podjął naukę na kierunku związanym z rolnictwem. Po roku porzucił naukę. Postanowił przeprowadzić się do Vancouver i rozpocząć karierę muzyczną. Co prawda, nagrał w ówczesnym czasie utwór „Lumberjack”, ale nie przyniósł on Nelsonowi takiej sławy, o jakiej marzył. Jednak nie poddawał się. Po czterech latach, w roku 1960, muzyk przeprowadził się po raz kolejny. Tym razem jego celem było Nashville. Tu podpisał kontrakt z wytwórnią Pamper Music. W dalszym ciągu komponował. Sprzedawał swoje utwory, które później okazywały się wielkimi hitami. Tak było w przypadku piosenek „Family Bible” czy „Night Life”.

Kariera Nelsona nabrała tempa, kiedy przyłączył się do zespołu Cherokee Cowboys. Powstały wtedy takie utwory jak np. „Hello Walls” czy „Crazy”. Jednakże nastał moment, kiedy Nelson przestał nagrywać i tworzyć przeboje. Dopiero w roku 1965, kiedy współpracował z wytwórnią RCA Victor Records, zaczął nagrywać nowe albumy. Na początku lat siedemdziesiątych podjął decyzję o kolejnej przeprowadzce. Tym razem celem było Austen  w stanie, z którego pochodził – w Teksasie. Czerpał inspiracje z rock and rolla, folku i jazzu. Zaczął na nowo tworzyć. Kolejną wytwórnią, która zajęła się produkcją jego muzyki, była Atlantic Records. Z współpracy z nią powstał m.in. taki album jak „Bloody Mary Morning”. Później związał się z Columbia Records. W owym czasie powstał jeden z najbardziej znanych utworów Nelsona – „Blue Eyes Crying In the Rain”. Kolejne utwory, które przyniosły mu prawdziwą sławę to „Good Hearted Woman”, „Remember Me” czy chociażby „Uncloudy Day”. Muzyka country stawała się dzięki artyście coraz bardziej popularna w różnych kręgach. Zyskiwała wielu fanów.

Nie tylko muzyka zajmowała Nelsona. Interesował się on również filmem. Można go  zobaczyć w takich produkcjach jak np. „The Electic Horseman”, „Thief”, „Barbarosa” czy „Songwriter”. Artysta grał również epizody w „Miami Vice”, „Detektyw Monk”, „Dr. Quinn” oraz „Bones”.

Podobne wypracowania do William Nelson - biografia, życiorys