Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Henryk Pobożny - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Henryk Pobożny, syn Henryka Brodatego, urodził się między rokiem 1196 a 1207. Żoną księcia śląskiego została Anna z Przemyślidów, córka Przemysła Ottokara. Ojciec Pobożnego od najmłodszych lat uczył swego syna, jak zarządzać państwem. Liczył się z tym, że Henryk może zostać jego następcą. Książę posiadał własne pieczęcie, dwór, a także notariusza. Uczył się władać i zarządzać majątkiem.

Sytuacja w kraju była dosyć napięta. W obliczu walk i sporów Henryk Pobożny musiał zająć się  królestwem ojca, który został ranny podczas zjazdu w Gąsawie. Kolejna taka próba spotkała go dwa lat później, w roku 1229, kiedy to Henryk Brodaty został uwięziony. Z obu sytuacji Henryk Pobożny wyszedł obronną ręką i stał się partnerem swego ojca w walce o powiększanie wpływów i królestwa Henryków Śląskich. W roku 1229 brał udział w walkach o Lubusz, a cztery lata później zaangażował się w działania rozgrywające się w Wielkopolsce.

Po roku 1234 Henryk Pobożny tytułował się księciem wielkopolski i śląska. Cztery lata później przejął również ziemię małopolską, gdyż Henryk Brodaty zmarł i zostawił Pobożnemu swe dziedzictwo. Nie tylko ojciec zaufał Henrykowi, przekazując mu zawczasu klucze do...

Podobne wypracowania