Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jurij Gagarin - biografia, życiorys

Jurij Gagarin na świat przyszedł dnia 9 marca 1934 roku w miejscowości Kłuszyn. Kosmonauta był synem stolarza i dojarki, która pracowała w kołchozie, w obwodzie smoleńskim. Zapewne nic nie zapowiadało, że chłopak z niezamożnej, wiejskiej rodziny zostanie pierwszym człowiekiem, który poleci w kosmos.

Jego przygoda z lataniem i lotnictwem rozpoczęła się, gdy uczęszczał do szkoły w Lubierciach. Tam też wstąpił do aeroklubu. Nauczył się latać i rozwijał sukcesywnie swoją pasję. Pierwszy lot, który odbył Gagarin samodzielnie, datuje się na rok 1955. Miał zatem ok. 21 lat, gdy po raz pierwszy sam pilotował samolot. Być może młody adept sztuki latania wiedział już wtedy, że właśnie z tą profesją chce związać swoje życie. Dowodem na to może być fakt, iż dwa lata później rozpoczął naukę w szkole lotniczej w Orenburgu.

Talent Gagarina rozwijał się. W roku 1958 trafił do Akademii Technicznej Lotnictwa im. N.J. Żukowskiego w stolicy kraju, którą zresztą z powodzeniem ukończył. W tym czasie sytuacja w Europie, ale także w Rosji, była bardzo napięta. Trwał wyścig zbrojeń. Rosjanie starali się przewyższyć swoimi dokonaniami Amerykanów. Podjęto więc prace nad tajnym projektem lotów kosmicznych. Na początku roku 1960 rozpoczęto przygotowania do pierwszego lotu w kosmos. Wybrano dwudziestu najlepszych pilotów, z których 10 kwietnia 1961 roku, wybrano Gagarina, aby jako pierwszy człowiek na świecie opuścił Ziemię i dotarł tam, gdzie jeszcze nie był żaden inny – na orbitę naszej planety. Dwa dni później odbył się lot.

Gagarin leciał statkiem Wostok, a podróż, którą odbył, trwała jedną godzinę i czterdzieści osiem minut. Co prawda pilot musiał się katapultować i opuścić statek (było to zamierzone działanie), ale już na zawsze pozostał pierwszym, który poleciał w kosmos. Mężczyzna zyskał nieśmiertelną sławę i popularność. Dzień 12 kwietnia 1961 zapisał się na kartach historii świata. Władze ZSRR obwołały Gagarina bohaterem narodowym i uhonorowały Orderem Lenina.

Jurij Gagarin miał zostać pierwszym człowiekiem, który dotrze do Księżyca. Te wielkie plany nie doszły jednak do skutku. Los chciał, że dnia 27 marca 1968 roku Rosjanin zmarł tragicznie w katastrofie lotniczej samolotu MiG-15, który sam pilotował. Przyczyny wypadku nie są znane.

Podobne wypracowania do Jurij Gagarin - biografia, życiorys