Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Komintern - funkcje, działania, charakterystyka

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Międzynarodówka Komunistyczna czy też inaczej Komintern albo III Międzynarodówka to międzynarodowa organizacja mająca zrzeszać wszystkie partie komunistyczne na świecie, działająca w latach 1919-1943. Za zasadniczy cel wyznaczyła sobie przeprowadzenie światowej rewolucji pod wodzą Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich (ZSRR). Komintern powstał w marcu 1919 roku w Moskwie na podstawie projektu rosyjskich bolszewików. Zjazd założycielski odbył się z udziałem dziewiętnastu partii komunistycznych z wielu państw. Uchwalono na nim podstawowe założenia organizacji, wśród których znalazły się m.in. zwrócenie uwagi na kwestie propagandowe oraz pomoc dla różnego typu ruchów i wystąpień społecznych przeciwstawiających się ładowi wersalskiemu.

Centralnym organem III Międzynarodówki był Komitet Wykonawczy rezydujący w Moskwie, na czele którego, do 1926 roku, stał Grigorij Zinowiew. Poszczególne sekcje krajowe miały być mu bezwarunkowo podporządkowane, co sprawiało, iż praktycznie były one wyłącznie wykonawcami założeń radzieckiej polityki. Drugi zjazd Kominternu miał miejsce w 1920 roku – przy udziale 37 członków ustalono podstawowe zasady działania, tzw. 21 punktów. Mówiły...

Podobne wypracowania