Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jacques Derrida - biografia, życiorys

Jacques Derrida urodził się 15 lipca 1930 roku w El-Biar w Algierii. Przyszedł na świat w żydowskiej rodzinie. Od rodziców otrzymał imię Jackie, ale w młodości postanowił zmienić je na bardziej dostojne.

Początki jego edukacji nie były łatwe. Z powodu żydowskiego pochodzenia został wyrzucony ze szkoły. Nie chciał uczyć się w placówce przygotowanej specjalnie dla niechcianych przez inne instytucje dzieci, dlatego też stracił rok nauki. W roku 1948 rozpoczął edukację w Liceum Louis-Le-Grand. Zależało mu, aby pokonywać kolejne szczeble edukacji i dostać się do L’ecole Normale Superieure. Udało mu się dopiero po dwukrotnym oblaniu egzaminów.

Derrida od najmłodszych lat interesował się filozofią, czytał namiętnie dzieła znanych myślicieli. Kiedy w szkole poznał kilku przyszłych filozofów, postanowił, że ukończy właśnie ten kierunek. W roku 1957 mężczyzna otrzymał stypendium Uniwersytetu Harvarda. Udało mu się ukończyć studia i zdobyć tytuł filozofa. W latach 1960-1964 Derrida wykładał na Sorbonie, a następnie w szkole, którą sam ukończył. Przez pewien czas nauczał także języka angielskiego i francuskiego w placówce zorganizowanej specjalnie dla dzieci wojskowych. Jego kariera naukowa rozwijała się w bardzo szybkim tempie. Myśliciel nie tylko pogłębiał wiedzę i prowadził własne badania, ale też zwiedzał świat i pracował jako wykładowca w wielu miejscach. W 1986 roku objął stanowisko profesora nauk humanistycznych na Uniwersytecie Kalifornijskim, wykładał też na Uniwersytecie Johna Hopkinsa, w Yale oraz Szkole Nowojorskiej.

Filozoficzne zainteresowania Derridy były naprawdę rozmaite. Przede wszystkim mężczyzna łączył filozofię z literaturą, badał ich związki, różnice, podobieństwa oraz zależności. Zastanawiał się nad rolą czytelnika w odbiorze dzieła i literackiej rzeczywistości. Derrida jest twórcą metody badania tekstu zwanej dekonstrukcją, która polega na znajdowaniu w badanym tekście tzw. miejsc aporetycznych, które są na tyle niejednoznaczne, że często kłócą się z tym, co autor danego dzieła jawnie przekazuje. Do jego najważniejszych prac naukowych należą między innymi: „Chora”, „Marginesy filozofii”, „Pismo i różnica” czy też „O gramatologii”.

Prywatnie Derrida związany był z Marguerite Aucouturier, a następnie  z Sylviane Agacinski. Pierwsza była żoną filozofa i urodziła mu dwójkę synów, natomiast z drugą mężczyzna miał nieślubne dziecko.

Jacques Derrida zmarł 8 października 2004 roku w Paryżu. Przyczyną śmierci był rak trzustki, który dokuczał filozofowi już od kilku lat.

Podobne wypracowania do Jacques Derrida - biografia, życiorys