Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Borys Godunow - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Borys Godunow urodził się w roku 1552. Jego życie związane było z dworem cara Iwana Groźnego, którego zresztą był doradcą. Wraz z innymi bliskim mu współpracownikami zorganizował zamach stanu, na skutek którego władca zmarł. Godunow, Bielski oraz Eiloff otruli swego władcę.

Iwan Groźny miał dwóch synów, którzy mogli przejąć rządy po nim. Byli to Fiodor i Dymitr; ten ostatni był jeszcze małym dzieckiem w chwili śmierci ojca. Oczywistym więc było, że następcą tronu zostanie Fiodor. Jaki więc cel mieli „zamachowcy” w pozbyciu się władcy? Starszy syn Iwana był upośledzony umysłowo. Nie mógł samodzielnie sprawować rządów. W grupie jego doradców znalazł się również Godunow, który za żonę wybrał carowi swą siostrę – Irenę. Od tej pory mógł sprawować władzę nad krajem i podejmować najważniejsze decyzje. Był jedną z najbliższych osób w otoczeniu Fiodora i członkiem rady regencyjnej. Oczywisty jest fakt, ze wśród członków rady było wiele nieporozumień i wciąż toczyła się walka o to, kto ma sprawować władzę. Godunow był bardzo zdeterminowany w dążeniu do celu. Udało mu się pozbyć rywali. Jedynym jego przeciwnikiem był Fiodor, który ze względu na swój...

Podobne wypracowania