Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Feliks Koneczny - biografia, życiorys

Feliks Koneczny urodził się 1 listopada 1862 w Krakowie. Już od najmłodszych lat wyróżniał się na tle rówieśników inteligencją i łatwością przyswajania wiedzy. Dowodem na to może być fakt, że ukończył Gimnazjum św. Jacka jako jeden z najlepszych uczniów. Po zakończeniu tego etapu edukacji, w roku 1883, rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Ukończył je z powodzeniem w roku 1888, a następnie uzyskał tytuł doktora. Do historii przeszedł jako wybitny filozof i historyk.

Po ukończeniu studiów, w roku 1889, wyjechał do Rzymu, gdzie miał zaszczyt prowadzić badania w Watykanie, a ściślej mówiąc – w jego archiwach. Prace trwały rok. Następnie uczony powrócił do Polski. Tu już czekało na niego miejsce w Archiwum Akademii Umiejętności. Jego kariera jako naukowca nie zakończyła się na uzyskaniu stopnia doktora. W 1922 historyk uzyskał tytuł profesora. Od tego roku objął Katedrę Historii Europy Wschodniej. Stanowisko to piastował do roku 1929.

Jeśli idzie o zainteresowania historyka, to najbardziej zajmowała go historia Europy Środkowej i Wschodniej. To właśnie tym zagadnieniom poświęcił najwięcej miejsca w swoich pracach. Kiedy z powodów politycznych nie mógł pracować na uczelni, publikował liczne artykuły w czasopismach. Zawsze jednak pozostawał w kręgu swoich zainteresowań. Poruszał również kwestie związane z rolą Kościoła i jego wpływem na historię, a zwłaszcza na społeczeństwa. Ciekawe było również jego spojrzenie na cywilizacje. Wyróżniał ich siedem, które – jak twierdził – istniały współcześnie. Mowa między innymi o cywilizacji arabskiej, bizantyńskiej, bramińskiej, chińskiej, łacińskiej, turańskiej i żydowskiej. Różniły się one od siebie w kwestii prawa, bytu, etyki. Nie mogły się przenikać i łączyć. Mimo to, filozof dostrzegał wpływ jednych na drugie. Kultura była dla uczonego odmianą cywilizacji. To, co odróżniało od siebie cywilizacje, to również sposoby postrzegania takich wartości jak Bóg, formacja społeczna czy władza.

Koneczny jest autorem m.in. takich pozycji jak: „Dzieje nardu polskiego dla młodzieży”, „Dzieje Śląska”, „Dzieje Polski za Piastów”, „Dzieje Polski za Jagiellonów”, „Teoria Grunwaldu”, „O wielości cywilizacji” czy „Kościół w Polsce wobec cywilizacji” oraz „Zawiłość ekonomii od etyki” i in.

Feliks Koneczny zmarł dnia 10 lutego 1949 roku w swoim rodzinnym mieście – Krakowie.

Podobne wypracowania do Feliks Koneczny - biografia, życiorys