Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Julian Marchlewski - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Julian Baltazar Marchlewski na świat przyszedł dnia 17 maja 1866 roku. Miejscem jego narodzin był Włocławek. Jego poglądy wykrystalizowały się bardzo wcześnie. Już od najmłodszych lat bliska mu była ideologia Marksa. Choć pochodził z „wyższych sfer” (jego rodzice wywodzili się ze szlachty), rozumiał, co znaczy uciemiężenie klas najniższych – robotniczych.

Kiedy Marchlewski ukończył lat dziewiętnaście, wstąpił w szeregi organizacji zwanej Wielkim Proletariatem, którego oddział prowadził sam Ludwik Waryński. Był osobą, której nie były obojętne zagadnienia związane ze sztuką, literaturą czy historią. Doświadczenia, które zdobył w młodym wieku, miały znaczny, wpływ na jego życie. Nie był biernym obserwatorem, ale aktywnym działaczem angażującym się w różnego rodzaju ruchy i zakładającym liczne partie, np. II Proletariatu, SDKP, SDKPiL czy chociażby KPRP. Działał nie tylko w kraju, ale również w Rosji czy w Niemczech.

Choć często przebywał za granicami kraju, nieobojętne były mu losy Polski, a zwłaszcza członków organizacji, które popierał. Po wybuchu rewolucji w roku 1905 powrócił do ojczyzny, aby nieść pomoc i radę jako doświadczony działacz. Po roku 1907 wyjechał na kilkanaście lat do Niemiec. Tam...

Podobne wypracowania