Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mieszko Otyły - biografia, życiorys

Nie znamy dokładnej daty narodzin Mieszka Otyłego, ale wiadomo, iż przyszedł on na świat prawdopodobnie około roku 1220. Rodzicami księcia opolsko-raciborskiego byli Kazimierz I i księżna Wiola.

W roku 1229 zmarł Kazimierz I pozostawiając dwóch niepełnoletnich synów – starszego Mieszka i młodszego Władysława. Chłopcy ze względu na swój wiek nie mogli sprawować samodzielnie władzy nad ziemiami, które należały do ich ojca. Jak często bywało w podobnych wypadkach, opiekę nad rodziną króla i władzę nad królestwem przejęła osoba, która miała w tym względzie doświadczenie i była zaufana. W tym wypadku był to Henryk I Brodaty oraz matka książąt. Po śmierci Brodatego, w roku 1238, obowiązki ojca przejął jego syn – Henryk Pobożny. Wiolę i jej synów opieką otoczyło również duchowieństwo na mocy bulli Grzegorza IX. Pomoc zapewnili im arcybiskup gnieźnieński, biskup wrocławski oraz biskup z Ołomuńca.

Kiedy Mieszko był już w stanie samodzielnie sprawować rządy, pojął za żonę córkę Konrada Mazowieckiego – Judytę. Nie był to władca skory do walki i szukający zwady z sąsiadami. Niestety nie udało mu się długo utrzymać pokoju w państwie. Już w roku 1241 na Polskę najechali Mongołowie, którzy odnieśli zwycięstwo w walkach. Mieszko Otyły nie był w stanie zatrzymać przeciwnika. Niejako poddał się. Po zakończeniu walk władca powrócił na swe ziemie, aby rozpocząć pracę nad odbudową kraju zniszczonego przez nieprzyjaciela.

Decyzja o wcześniej wspomnianym ślubie z Judytą miała na celu usamodzielnienie się Mieszka jako władcy i uzyskanie większej swobody w rządzeniu swym księstwem. Niestety, owa decyzja pociągała za sobą również inne konsekwencje, mianowicie – książę był zobowiązany wspierać Konrada. W roku 1243 miał okazję, aby się wykazać. Konrad Mazowiecki chciał objąć władzę w Krakowie, a Mieszko Otyły miał wesprzeć go zbrojnie.

Mieszko II Otyły, książę opolsko-raciborski, zmarł prawdopodobnie 18 października 1246 roku (inną datą jest 22 października). Jako że nie miał potomstwa, wszystkie swe dobra pozostawił bratu Władysławowi.

Podobne wypracowania do Mieszko Otyły - biografia, życiorys