Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Mieszko Otyły - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Nie znamy dokładnej daty narodzin Mieszka Otyłego, ale wiadomo, iż przyszedł on na świat prawdopodobnie około roku 1220. Rodzicami księcia opolsko-raciborskiego byli Kazimierz I i księżna Wiola.

W roku 1229 zmarł Kazimierz I pozostawiając dwóch niepełnoletnich synów – starszego Mieszka i młodszego Władysława. Chłopcy ze względu na swój wiek nie mogli sprawować samodzielnie władzy nad ziemiami, które należały do ich ojca. Jak często bywało w podobnych wypadkach, opiekę nad rodziną króla i władzę nad królestwem przejęła osoba, która miała w tym względzie doświadczenie i była zaufana. W tym wypadku był to Henryk I Brodaty oraz matka książąt. Po śmierci Brodatego, w roku 1238, obowiązki ojca przejął jego syn – Henryk Pobożny. Wiolę i jej synów opieką otoczyło również duchowieństwo na mocy bulli Grzegorza IX. Pomoc zapewnili im arcybiskup gnieźnieński, biskup wrocławski oraz biskup z Ołomuńca.

Kiedy Mieszko był już w stanie samodzielnie sprawować rządy, pojął za żonę córkę Konrada Mazowieckiego – Judytę. Nie był to władca skory do walki i szukający zwady z sąsiadami. Niestety nie udało mu się długo utrzymać pokoju w państwie. Już w roku 1241 na Polskę najechali Mongołowie, którzy...

Podobne wypracowania