Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Silvio Berlusconi - biografia, życiorys

Silvio Berlusconi na świat przyszedł dnia 29 września 1936 roku. Miejscem jego narodzin był Mediolan. Jego ojciec Luigi pracował  w banku, a matka Rosella zajmowała się domem. Polityk ma dwoje młodszego rodzeństwa, mianowicie – Marię Antoniettę i Paolo.

Jako młodzieniec Silvio zarabiał śpiewając podczas rejsów na statkach. Jak się okazało, był urodzonym przedsiębiorcą. Ukończył studia prawnicze i w roku 1962 rozpoczął działania w branży związanej z budownictwem. Na pierwszym wybudowanym przez jego firmę osiedlu powstała telewizja kablowa. W 1965 roku Silvio Berlusconi wziął ślub z Carlą Dall'Oglio. Z tego związku premier ma dwoje dzieci, tzn. Marinę i Piersilvio. Para rozstała się w roku 1985. Kolejną wybranką polityka była Veronica Laro, z którą Berlusconi ma troje dzieci – Barbarę, Eleonorę i Luigiego. Małżeństwo Silvio i Veroniki trwało od roku 1990 do 2009.

W roku 1980 Berlusconi uruchomił pierwszy kanał własnej prywatnej stacji, który nosił nazwę „Canale 5”. Regularnie, co dwa lata, pojawiały się nowe stacje. W roku 1982 rozpoczęła swą działalność „Italia 1”, a w roku 1984 „Rete 4”. Berlusconi zrzeszył kanały w ramach koncernu Mediaset. Innym koncern należącym do polityka był Fininvest, który świadczył różnorakie usługi, np. wydawnicze, reklamowe, ubezpieczeniowe, bankowe czy związane z mediami. Działalność tą Berlusconi założył w roku 1978. W 1986 roku został prezesem klubu piłkarskiego AC Milan.

Kariera polityczna Berlusconiego zaczęła się rozwijać w roku 1994, kiedy to został przewodniczącym własnej partii Forza Italia, która w marcu tegoż roku zawarła koalicję z Sojuszem Narodowym i Ligą Północną. Kiedy ta ostatnia wycofała się z porozumienia, sojusz upadł, a miało to miejsce dnia 22 grudnia. W tym czasie Berlusconi został  mianowany  premierem Włoch. Funkcję tę pełnił przez niespełna rok.

Czynny udział w polityce Berlusconi zaczął brać dopiero w roku 2001, kiedy to stanął na czele partii „Dom Wolności”. Kolejny raz objął stanowisko premiera. Funkcję tę pełnił do roku 2006. Dwa lata później ponownie piastował urząd premiera Włoch.

Podobne wypracowania do Silvio Berlusconi - biografia, życiorys