Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Condoleezza Rice - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Condoleezza Rice urodziła się 14 listopada 1954 roku w Birmingham w Alabamie jako dziecko Angeleny i Johna. Od najmłodszych lat była osobą bardzo zdeterminowaną i dążącą do obranego przez siebie celu. Była bardzo dobrą uczennicą. Z wyróżnieniem ukończyła, w 1974 roku, studia na uniwersytecie w Denver. Rok później została absolwentką Uniwersytetu Notre Dame, na którym obroniła tytuł magistra. Nie zakończyła jednak kariery naukowej. W roku 1981 uzyskała tytuł doktora, również na Uniwersytecie w Denver. Początkowo nic nie zapowiadało, że Condoleezza osiągnie w przyszłości sukces na arenie politycznej. Biorąc pod uwagę jej osiągnięcia i dokonania na tym polu, dziwi fakt, że jako dziewczynka chciała zostać pianistką.

Jako naukowiec Rice bardzo interesowały zagadnienia związane ze Wschodem, a zwłaszcza z Rosją. Stała się ekspertem w tej dziedzinie. Jest nie tylko wybitnym politykiem, ale również naukowcem. Związana jest z Uniwersytetem w Stanford. Przez sześć lat była rektorem na owej uczelni. Czasy jej kadencji przypadają na lata 1993-1999.

Nie tylko nauce Rice poświęciła swe życie. Była m.in. dyrektorem w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa, gdzie zajmowała się kwestiami związanymi z Rosją i Europą Wschodnią. Miało to miejsce, gdy prezydentem Ameryki był George H.W. Bush. Była również jego asystentką, zajmującą się kwestiami bezpieczeństwa narodowego. W ówczesnym czasie Rice współpracowała z prezydentem Bushem oraz Bakerem, który piastował urząd sekretarza stanu. Kolejne ważne stanowisko, jakie objęła w roku 1997, wiązało się z doradztwem w sprawie szkolenia armii.

Kiedy w styczniu 2001 roku Rice zrezygnowała z członkostwa w radzie Chevron Corporation, została doradcą do spraw bezpieczeństwa w rządzie Stanów Zjednoczonych. Dwa lata później poparła zbrojną interwencję w Iraku.

Rok 2005 był dla Rice wyjątkowo ważny. Kiedy Colin Powell odszedł ze swojego stanowiska, to właśnie ona została sekretarzem stanu. Miało to miejsce dnia 26 stycznia tegoż roku.

Podobne wypracowania