Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Condoleezza Rice - biografia, życiorys

Condoleezza Rice urodziła się 14 listopada 1954 roku w Birmingham w Alabamie jako dziecko Angeleny i Johna. Od najmłodszych lat była osobą bardzo zdeterminowaną i dążącą do obranego przez siebie celu. Była bardzo dobrą uczennicą. Z wyróżnieniem ukończyła, w 1974 roku, studia na uniwersytecie w Denver. Rok później została absolwentką Uniwersytetu Notre Dame, na którym obroniła tytuł magistra. Nie zakończyła jednak kariery naukowej. W roku 1981 uzyskała tytuł doktora, również na Uniwersytecie w Denver. Początkowo nic nie zapowiadało, że Condoleezza osiągnie w przyszłości sukces na arenie politycznej. Biorąc pod uwagę jej osiągnięcia i dokonania na tym polu, dziwi fakt, że jako dziewczynka chciała zostać pianistką.

Jako naukowiec Rice bardzo interesowały zagadnienia związane ze Wschodem, a zwłaszcza z Rosją. Stała się ekspertem w tej dziedzinie. Jest nie tylko wybitnym politykiem, ale również naukowcem. Związana jest z Uniwersytetem w Stanford. Przez sześć lat była rektorem na owej uczelni. Czasy jej kadencji przypadają na lata 1993-1999.

Nie tylko nauce Rice poświęciła swe życie. Była m.in. dyrektorem w Narodowej Radzie Bezpieczeństwa, gdzie zajmowała się kwestiami związanymi z Rosją i Europą Wschodnią. Miało to miejsce, gdy prezydentem Ameryki był George H.W. Bush. Była również jego asystentką, zajmującą się kwestiami bezpieczeństwa narodowego. W ówczesnym czasie Rice współpracowała z prezydentem Bushem oraz Bakerem, który piastował urząd sekretarza stanu. Kolejne ważne stanowisko, jakie objęła w roku 1997, wiązało się z doradztwem w sprawie szkolenia armii.

Kiedy w styczniu 2001 roku Rice zrezygnowała z członkostwa w radzie Chevron Corporation, została doradcą do spraw bezpieczeństwa w rządzie Stanów Zjednoczonych. Dwa lata później poparła zbrojną interwencję w Iraku.

Rok 2005 był dla Rice wyjątkowo ważny. Kiedy Colin Powell odszedł ze swojego stanowiska, to właśnie ona została sekretarzem stanu. Miało to miejsce dnia 26 stycznia tegoż roku.

Podobne wypracowania do Condoleezza Rice - biografia, życiorys