Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Philippe Petain - biografia, życiorys

Philippe Petain urodził się dnia 24 kwietnia 1856 roku we Francji. Po ukończeniu szkoły, w roku 1876, postanowił wstąpić w szeregi armii. W 1877 rozpoczął naukę w szkole wojskowej, w miejscowości Saint-Cyr.

Petain związał swoje życie z wojskiem i polityką. Spełniał się służąc krajowi. Jego wysiłki były doceniane. Już w roku 1890 otrzymał stopień kapitana. Na kolejny awans musiał czekać kilka lat, ale już w roku 1910 mianowano go majorem, a rok później – pułkownikiem. Niedługo po awansach Petain mógł się wykazać. W roku 1914 wybuchła I wojna światowa. Oczywiste było, że wyruszy na front. Otrzymał godność generała brygady. Brał udział w obronie Verdun oraz w bitwie pod Marną, które stały się jednymi z najważniejszych starć w czasie tej wojny.

Kiedy wojna dobiegła końca, Petain rozpoczął karierę wojskowo-polityczną. Został mianowany Wodzem Naczelnym Armii Francuskiej, otrzymał także stopień marszałka. W latach od 1918 do 1931 roku zasiadał w Najwyższej Radzie Wojennej. Trzy lata później został członkiem organu zwanego Najwyższą Radą Obrony Narodowej. Jeszcze w tym samym roku otrzymał godność ministra wojny. Jego talent i doświadczenie wojskowego były wielkie i doceniane przez zwierzchników. Z tego też powodu Petain rozpoczął nauczanie w akademii Ecole Superieure de Guerre. Następnie podjął pracę na stanowisku ambasadora w Hiszpanii. Funkcję tę pełnił przez rok, od 1939 począwszy.

Z powodu wybuchu II wojny światowej Petain zmuszony był powrócić do kraju. Objął funkcję premiera. Kolejne wydarzenia okazały się brzemienne w skutkach dla całej Francji. Dnia 16 czerwca 1940 roku został on szefem Rady Ministrów. Kilka dni później skapitulował w imieniu Francji uważając, iż nie jest ona w stanie bronić się ani walczyć. Utworzono więc państwo Vichy, którym dowodził właśnie Petain. Nieunikniona była ingerencja Niemiec w kwestie związane z polityką owego nowo powstałego państwa. Dwa lata po jego utworzeniu Rzesza zajęła terytorium Vichy.

Petain wrócił do Francji w roku 1945, gdzie został osądzony. Wymierzono mu najwyższą karę – pozbawienia życia. Zrewidowano jednak stanowisko względem wojskowego, który mimo wszystko walczył w obronie Francji. Petaine został skazany na karę dożywotniego pozbawienia wolności.

Zmarł dnia 23 lipca 1951 roku na wyspie w Port-Joniville.

Podobne wypracowania do Philippe Petain - biografia, życiorys