Na stronie używamy cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności.
unikalne i sprawdzone wypracowania

Jadwiga Staniszkis - biografia, życiorys

JUŻ 9902 WYPRACOWANIA W BAZIE!

Jadwiga Staniszkis urodziła się 26 kwietnia 1942 roku w Warszawie. Odebrała gruntowne wykształcenie w dziedzinie socjologii. Naukę w tym kierunku podjęła na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła studia na Wydziale Filozofii, w Sekcji Socjologicznej. Miało to miejsce w roku 1965. Nie zakończyła edukacji na tym etapie. Sześć lat później uzyskała tytuł doktora. Jej kariera naukowa rozwijała się. W roku 1978 habilitowała się, a kilka lat później, w roku 1992, otrzymała tytuł profesora.

W czasie pracy na UW, mimo niesprzyjającej i trudnej sytuacji politycznej, Staniszkis udzielała się we wszelkich inicjatywach, które miały na celu przeciwstawienie się ówczesnym władzom i dbanie o intelektualny rozwój. Brała udział w tajnych spotkaniach, a także w wydarzeniach marca 1968. Udział w manifestacji profesor okupiła relegowaniem jej z UW i aresztem.

Choć sytuacja, w jakiej się znalazła Staniszkis, nie napawała optymizmem, nadal kontynuowała prace nad doktoratem, a także angażowała się w działanie opozycji. Po powstaniu „Solidarności” zaczęła współpracować ze związkowcami, którym chętnie służyła radą. W roku 1981 Staniszkis pozwolono wrócić na uczelnię.

Jest wykładowcą z wieloletnim stażem. Wykłada na swojej...

Podobne wypracowania